Varšava/Washington - Na seznamu státníků, kteří nepojedou na zimní olympiádu do Soči, přibyla další jména. Doma zůstanou také Poláci.
Zahájení her na jihu Ruska se nezúčastní ani polský prezident Bronislaw Komorowski, ani premiér Donald Tusk.
Varšava ovšem zdůrazňuje, že nejde o bojkot. Komorowski to vysvětluje tím, že až dosud nejel na žádnou sportovní akci do ciziny.
S jedinou výjimkou, kterou bylo loňské mistrovství Evropy ve fotbale. To ale pořádali společně Poláci a Ukrajinci.
"Ne" Američanů
Do Soči se nepodívají ani americký prezident Barack Obama, viceprezident Joe Biden či jiný člen vlády ve Washingtonu. Americkou delegaci povede bývalá ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanová, oznámil ve čtvrtek Bílý dům.
Místo vrcholných politiků budou v delegaci bývalé úspěšné sportovkyně Billie Jean Kingová a Caitlin Cahowová.
Oficiálním důvodem Obamovy neúčasti je časové zaneprázdnění, které mu údajně neumožní jet do Soči.
"Delegace Spojených států na olympijských hrách reprezentuje rozmanitost, kterou znamenají USA. Všichni členové výpravy se angažovali ve veřejném a občanském životě a ve sportu. Jsme hrdí na každého jednoho z nich, všichni budou skvělými ambasadory Spojených států v Soči," uvedl mluvčí Bílého domu.
Nejvyššími představiteli USA budou prezidentův asistent a zástupce náčelníka štábu pro politiku Rob Nabors na zahajovacím ceremoniálu a náměstek tajemníka ministerstva William J. Burns na slavnostním zakončení.
Obama je dalším z řady vrcholných světových politiků, kteří v únoru nepojedou do Soči. Tento týden se k nim přidal francouzský prezident Francois Hollande a jeho ministr zahraničí Laurent Fabius, stejný záměr už dříve oznámili místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová a německý prezident Joachim Gauck.
Naopak český prezident Miloš Zeman se do Soči chystá. Už minulý týden prohlásil, že pozvání Českého olympijského výboru přijme a stráví čtyři dny fanděním českým sportovcům. Podle Zemana je lepší říci kritický názor na lidská práva v Rusku na místě a český prezident s tím prý nebude mít problém.
Mlčení o důvodech
Média v Německu Gauckovo "ne" hrám v Soči vykládají jako prezidentovu kritiku porušování lidských práv v Rusku, diskriminace homosexuálů a potlačování opozice. Byť to on sám takto otevřeně neřekl.
Stejně jako Gauck, ani Fabius neúčast předních francouzských představitelů na olympiádě nezdůvodnil.
"Přeji těmto hrám hodně úspěchů," poznamenal jen francouzský ministr zahraničí. Zpravodajské servery nicméně připomínají, že i ve Francii zaznívá kritika úrovně dodržování lidských práv v Rusku.
Gauckovo odmítnutí her v Soči vyvolalo podle pondělního vydání magazínu Der Spiegel negativní reakci kancléřky Angely Merkelové. Vadí jí, že ji hlava státu o svém záměru předem neinformovala a kancléřka se o tom dozvěděla až z médií.
Zatím jedinou vrcholnou političkou, která sdělila důvody své neúčasti na hrách v Soči, byla eurokomisařka Viviane Redingová.
"Určitě nepojedu do Soči, dokud se bude s menšinami zacházet způsobem jako podle současných ruských zákonů," uvedla minulý týden na Twitteru.