Do moře u Fukušimy zřejmě stále uniká radiace

Radim Klekner Radim Klekner
29. 10. 2012 12:10
Ryby z vod u havarované elektrárny v sobě pořád mají vysoké dávky cesia
Jaderná havárie ve Fukušimě změnila od základu pohled na jadernou energetiku.
Jaderná havárie ve Fukušimě změnila od základu pohled na jadernou energetiku. | Foto: Reuters

Fukušima - Od jaderné havárie v japonské Fukušimě už uběhlo osmnáct měsíců, ryby chycené v moři poblíž zničené elektrárny ale stále vykazují vysoký stupeň radiace.

A to prakticky na stejné úrovni jako v čase bezprostředně po katastrofě.

Do moře u Fukušimy se v týdnech po 11. březnu 2011 dostalo osmdesát procent záření uniknuvšího z havarovaných reaktorů. A to ať už přímo s radioaktivní vodou, jež vytekla z chladicích nádrží, či spolu s deštěm, který spadl z kontaminovaných mraků.

Jak v článku v posledním čísle časopisu Science uvádí odborník na chemické procesy v mořích Ken O. Buesseler z Oceánografického institutu v massachusettském Woods Hole, obsahuje více než 40 procent ryb chycených poblíž Fukušimy mnohem vyšší hodnoty cesia, než jaké povolují normy stanovené loni v listopadu japonskými úřady.

Hranici povolené intenzity záření určilo tehdy japonské ministerstvo zdravotnictví: 100 becquerelů na kilogram živé váhy ryb.

"Skutečnost, že mnohé ryby jsou dnes kontaminovány cesiem 134 a 137 stejně, jako tomu bylo před více než jedním rokem, znamená, že cesium je stále vypouštěno do potravního řetězce," cituje Buesselera deník The New York Times. "Cesium má poločas rozpadu třicet let, oceánské sedimenty zůstanou proto zamořeny ještě několik příštích desetiletí."

Úřady zakázaly prodej 36 druhů ryb 

V Japonsku bude tak i nadále platit zákaz prodeje šestatřiceti druhů ryb, který vláda vyhlásila před časem. Rybáři v prefekturách v okolí Fukušimy, kteří přišli o obživu, se teď snaží lovit ty druhy mořských živočichů, na něž se zákaz nevztahuje (například chobotnice), výnosy jejich branže jsou ale minimální.

Japonská vláda zakázala prodej šestatřicet druhů ryb chycených v moři u Fukušimy.
Japonská vláda zakázala prodej šestatřicet druhů ryb chycených v moři u Fukušimy. | Foto: Reuters

V případě ryb žijících u dna jsou hodnoty záření ještě mnohonásobně vyšší. V srpnu provedly úřady měření radiace u dvou exemplářů z čeledi hřebeníkovitých a zjistily, že intenzita záření činí 25 tisíc becquerelů, a je tedy dvěstěpadesátkrát nad limitem.

Radioaktivně kontaminováni byli i tuňáci chycení nedávno u amerického pobřeží, kam připluli z japonských teritoriálních vod, byť naměřené hodnoty byly nižší než hranice stanovená japonským ministerstvem zdravotnictví.

Žádné nebezpečí pro zdraví nepředstavuje ovšem ani ryba s hodnotou cesia přes sto becquerelů na kilogram živé váhy, úřady v Tokiu ale povolené hodnoty raději oproti období předcházejícímu havárii ve Fukušimě poněkud snížily, aby předešly zbytečným rizikům.

Pro mléko stanovily loni hraniční hodnotu na úrovni dvou set becquerelů, pro zeleninu a obiloviny 500 becquerelů na jeden kilogram.

Provozovatel Fukušimy, společnost Tokyo Electric Power Company, kolem havarované elektrárny buduje železobetonovou zeď dlouhou tři čtvrtě kilometru, sahající do hloubky třiceti metrů, podle Buesselera ale radiace přesto někudy uniká do moře nadále. 

 

Právě se děje

Další zprávy