Vyšetřovatelé: Rizika Fukušimy ignorovaly Tepco i vláda

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 7. 2012 10:51
Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila vyšetřovací komise
Foto: Reuters

Tokio - Japonská vláda i elektrárenská společnost Tepco ignorovaly nebezpečí spojené s jadernou energií. Právě to vedlo po zemětřesení a tsunami v březnu 2011 k nehodě v elektrárně Fukušima.

Vyplývá to ze zveřejněné závěrečné zprávy vládou jmenované vyšetřovací komise.

"Hlavní problém plynul z toho, že elektrárenské společnosti včetně Tepco a vláda nevnímaly reálnost nebezpečí, protože uvěřily mýtu jaderné bezpečnosti, ve jménu které se nějaká vážná nehoda v naší zemi nemůže stát," vysvětlili členové vyšetřovací komise, které citovala agentura AFP.

Jak dodala agentura Reuters, zpráva rovněž vyvolává pochybnosti, zda jsou další jaderné elektrárny připraveny na velké katastrofy, a to navzdory novým bezpečnostním pravidlům.

Podle zprávy by kroky přijaté v dalších jaderných elektrárnách nemusely být dostatečné, aby se vyrovnaly s velkou katastrofou způsobenou jak lidskou chybou, tak přírodní katastrofou.

Japonsko patří mezi země sužované pravidelně přírodními katastrofami od zemětřesení přes tsunami až po aktivní sopky.

Této zprávy, už druhé za poslední měsíc týkající se katastrofy jaderné elektrárny Fukušima, se může chopit čím dál tím hlasitější protijaderné hnutí, které protestuje proti opětnému spouštění jaderných elektráren odstavených po katastrofě ve Fukušimě.

Před týdnem v Tokiu protestovalo proti jaderné energetice na 170 tisíc lidí. Protijaderní aktivisté na podporu svých požadavků sehnali již přes 7,8 milionu podpisů a tvrdí, že se Japonsko bez jaderné energie obejde. To však odmítá vláda, podle níž je energie z atomu pro zemi nezbytná.

 

Právě se děje

Další zprávy