Strach z jádra roste, katastrofy se obává 78 % Rakušanů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 10. 2012 20:45
Obavy vzrostly po nedávném zveřejnění výsledků testů jaderných elektráren
Foto: Reuters

Vídeň - Obavy z jaderné katastrofy s přímým dopadem na jejich životy má 78 procent Rakušanů. Ještě na jaře 2011, bezprostředně po fukušimské havárii, to bylo jen 27 procent.

Podle expertů na veřejné mínění, které cituje agentura APA, strach vzrostl po zveřejnění výsledků zátěžových testů jaderných elektráren v Evropě.

Nedostatky má i Temelín

Průzkum se uskutečnil poté, co Evropská komise před dvěma týdny zveřejnila výsledky testů, které byly provedeny právě na základě zkušeností s japonskou jadernou elektrárnou Fukušima Daiiči. Tu 11. března 2011 poničila přívalová vlna tsunami.

Komise zjistila nedostatky v jaderných elektrárnách mimo jiné v sousedních zemích Rakouska včetně Dukovan a Temelína. Nedostatky ale podle ní nejsou tak závažné, aby bylo nutné některou z evropských elektráren uzavřít.

Rakušané jsou podle institutu Market o zátěžových testech EU dobře informováni. Vědělo o nich 88 procent dotázaných, přičemž muži byli informováni lépe než ženy.

Zásoby si dělá čtvrtina lidí

Šestatřicet procent Rakušanů pokládá za velmi pravděpodobné, že by jejich zemi mohla zasáhnout jaderná katastrofa, dalších 42 procent to považuje za pravděpodobné.

Za spíše nepravděpodobný takový scénář označilo 20 procent dotázaných. Bezprostředně po Fukušimě ještě 64 procent Rakušanů pokládalo za spíš nepravděpodobné, že by podobná katastrofa mohla postihnout i Rakousko.

Japonsko po zemětřesení:

Obecně jsou podle APA pesimističtější muži, starší lidé a lidé s nižším vzděláním. Obyvatelé východního a jižního Rakouska si dělají větší starosti než dotazovaní ze západu země. Venkované se pak obávají více než obyvatelé měst.

I když se Rakušané podle průzkumu jaderné energie obávají, osobní nouzové zásoby pitné vody, potravin či svíček si dělá "jen" 25 procent Rakušanů. Loni to bylo nejméně 30 procent obyvatel alpské republiky.

Sedmatřicet procent jich nyní uvedlo, že se pro případ katastrofy nepředzásobuje vůbec, zatímco loni to bylo 24 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy