Šéfem europarlamentu je znovu Martin Schulz

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2014 12:49
Zvolení německého sociálního demokrata proběhlo podle plánu. Bylo součástí výměnného "obchodu" s evropskými lidovci.
Staronový předseda europarlamentu Martin Schulz.
Staronový předseda europarlamentu Martin Schulz. | Foto: Reuters

Štrasburk - Předsedou Evropského parlamentu byl opět zvolen německý sociální demokrat Martin Schulz. Už v prvním kole tajné volby dostal 409 hlasů.

Volba předsedy byla prvním aktem nového europarlamentu, jehož 751 členů vybrali občané členských zemí Evropské unie na konci května.

Jak volily země EU
Autor fotografie: Reuters

Jak volily země EU

GRAFIKA Výsledky voleb do Evropského parlamentu. Po zemích

Seznamte se s výsledky eurovoleb v jednotlivých státech. V grafice najdete procentuální výsledek jednotlivých stran i počet europoslanců.

Mapa ukazuje, která frakce Evropského parlamentu získala v dané zemi nejvíce hlasů.

"Děkuji za důvěru a doufám, že se mi podaří získat důvěru těch, kdo pro mne dnes nehlasovali," řekl Schulz. V krátkém vystoupení upozornil na některé výzvy, které podle něj stojí před nynější Evropskou unií, například vysokou nezaměstnanost, nerovnost ve společnosti i mezi unijními zeměmi.

Připomněl také vyjednávání o obchodní smlouvě TTIP se Spojenými státy, potřebu změn v energetické politice, trvající boj s klimatickými změnami, bezpečnost dodávek energií či problematiku nelegální migrace.

Schulzovo zvolení na dalších dva a půl roku do čela europarlamentu není překvapením. Jde o výsledek dohody mezi socialistickou frakcí S&D a Evropskou lidovou stranou (EPP), jejíž kandidát, bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, by měl být v polovině měsíce parlamentem zvolen do čela Evropské komise.

Lidovci květnové eurovolby vyhráli, a proto měli právo prosazovat do vedení komise svého kandidáta. Socialisté byli druzí. Junckera minulý týden - přes odpor britského Davida Camerona - poslancům navrhli premiéři a prezidenti zemí EU.

Už před úterní volbou tak bylo jasné, že žádný z trojice Schulzových protikandidátů nemá šanci na úspěch. O křeslo předsedy Evropského parlamentu se ucházeli ještě Pablo Inglesias ze Španělska, nominovaný levicovou frakcí GUE/NGL, Rakušanka Ulrike Lunaceková za Zelené a konzervativec z ECR Sajjad Karim z Británie.

Nástupem do europarlamentu pozbyli mandát v české Poslanecké sněmovně Stanislav Polčák a Kateřina Konečná. Jiří Pospíšil se jej už vzdal prohlášením na červnové schůzi Sněmovny. Křeslo senátora pak opustil Jaromír Štětina.

 

Právě se děje

Další zprávy