Předsedou Evropské komise bude Juncker. Přes odpor Britů

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
27. 6. 2014 16:49
Na nominaci bývalého lucemburského premiéra se shodli lídři EU s výjimkou Británie a Maďarska. "Budete litovat," tweetoval David Cameron.
Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters

Brusel - Lídři Evropské unie se na summitu dohodli na nominaci lucemburského expremiéra Jeana-Claudea Junckera na příštího předsedu Evropské komise.

Oznámil to na Twitteru prezident EU Herman Van Rompuy. "Padlo rozhodnutí," napsal.

O návrhu bude ještě hlasovat Evropský parlament - zřejmě 16. července. Pro se musí vyslovit minimálně 376 ze 751 europoslanců.

Ostře proti Junckerovi se postavil britský premiér David Cameron.

Vidí v něm eurofederalistu, který není schopen zásadních reforem a nesplní některé základní požadavky Londýna, jako jsou právo národních parlamentů vetovat rozhodnutí Bruselu a návrat některých pravomocí zpět do rukou vlád členských zemí.

Na summitu Cameron zopakoval, že lucemburský premiér není vhodným předsedou, ale nic už tím nezměnil. Podpořil ho pouze maďarský premiér Viktor Orbán.

Předsedové Evropské komise se obvykle na summitu vybírají shodou. Tentokrát se poprvé hlasovalo, Cameron a Orbán byli proti.

Český premiér Bohuslav Sobotka hlasoval pro Junckera, jak už dříve avizoval. Českou republiku v úloze země, která jako jediná podporuje Británii (například v odporu vůči fiskálnímu paktu za premiéra Petra Nečase), tak vystřídalo už zmiňované Maďarsko.

Foto: Aktuálně.cz

"Řekl jsem evropským lídrům, že mohou litovat nového procesu výběru předsedy Evropské komise. Vždy budu hájit zájmy Spojeného království," napsal Cameron na Twitteru.

Vyvrcholila tak roztržka mezi Cameronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou, které se nepodařilo během několika rozhovorů v posledních týdnech přimět britského ministerského předsedu ke změně názoru.

Volba Junckera nicméně ve Spojeném království pravděpodobně posílí tábor těch, kteří by chtěli Unii opustit a v referendu hlasovat pro britské vystoupení z evropské osmadvacítky.

Juncker na prohlídce stavby aténského metra.
Juncker na prohlídce stavby aténského metra. | Foto: Reuters

Juncker je kandidátem Evropské lidové strany, která má v Evropském parlamentu po květnových volbách nejvíce křesel, a získala tak právo nominovat svého zástupce. Dosud eurovolby na výběr předsedy Evropské komise neměly žádný vliv.

Bývalý lucemburský premiér a vystudovaný advokát Jean-Claude Juncker (59) se zviditelnil v prvním pololetí roku 1991, kdy Lucembursko předsedalo Unii (tehdy Evropská společenství).

Jako lucemburský ministr financí (v letech 1989 až 2009) tak půl roku předsedal schůzkám ministrů hospodářství a financí (ECOFIN), v době, kdy se dojednávala Smlouva o hospodářské, měnové a politické unii, přijatá v Maastrichtu v prosinci 1991. Právě ona položila základy eurozóny.

Evropský parlament.
Evropský parlament. | Foto: Reuters

Od ledna 2005 do ledna 2013 byl stálým předsedou schůzek ministrů financí a hospodářství eurozóny, tzv. panem Euro, prvním v této funkci.

Do loňského prosince byl Juncker (od ledna 1995) premiérem Lucemburska - nejdéle vládnoucí předseda vlády země EU. Loni v létě ale podal demisi poté, co se v parlamentu ocitl pod palbou kritiky za to, že nedokázal zamezit údajnému zneužívání moci ze strany lucemburských zpravodajských služeb.


 

Právě se děje

Další zprávy