Krakov (od našeho zpravodaje) - Kontroverzní kniha Strach historika Jana Tomáše Grosse v Polsku rozpoutala velkou diskuzi.
Z díla o antisemitském chování Poláků vůči Židům po skončení druhé světové války se stal bestseller. A touha Poláků konfrontovat s americko-polským historikem své názory vede až do krajností.
Jen málokdy se stává, že na přednášku o nějaké knize přijde více než tisíc lidí, kteří bojují s ochrankou o to, aby se vůbec mohli dostat do sálu. Přesně to se však událo v Krakově.
"Některé reakce na Strach mi připomínají reakce komunistů na projev Chruščova po 20. sjezdu. Také tam uslyšeli o Stalinovi něco tak strašného, že tomu nemohli uvěřit," uvedl během přednášky Adam Michnik, šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza.
Více o kontroverzní knize Strach se dočtete ZDE |
Spravedliví mezi národy
Kromě přednášek se v souvislosti se Strachem pořádají i další akce či "protiakce".
Na hlavním náměstí v Krakově byla v Den holokaustu otevřena výstava Spravedliví mezi národy, pojednávající o tom, jak Poláci během druhé světové války Židům pomáhali a jak za to byli nejednou trestáni tím nejkrutějším způsobem.
Expozice, která je zdarma, se skládá z mnoha desítek dobových snímků, map a dokumentů. Obsahují zprávy o zabitých Polácích, kteří pomáhali Židům. I ona je odpovědí na Grossovu knihu. Té se totiž v Polsku vytýká hlavně to, že opomíjí roli Poláků při záchraně a ukrývání Židů před nacisty.
V Krakově a okolí bylo tímto způsobem zdokumentováno 350 trestů smrti pro Poláky, kteří Židům pomáhali během okupace. Výstava popisuje i případy jeptišek, které Židy a Židovky ukrývaly v klášterech.
Výstava líčí také příběh rodiny Jozefa a Viktorie Ulmových, která ukrývala ve svém domě osm židovských sousedů. V roce 1944 je však nacisté odhalili a všechny zabili, včetně jejich šesti dětí. Viktorie byla v té době v devátém měsíci těhotenství.
Výstavu připravil Institut paměti národa (IPN), který je hlasitým kritikem Grossovy knihy.
Fotoreportáž z přednášky nejkontroverznějšího polského autora:
Přednáška Jana Tomáše Grosse se konala před několika dny v supermoderní budově Collegium Maximum druhé nejstarší univerzity ve střední Evropě - Jagellonské univerzity v Krakově.
Jako před každou kontroverzní přednáškou, také zde se sešla skupinka demonstrujících mladíků, která proti Grossovi protestovala. Největší radost z nich měli místní fotografové.
Už dvacet minut před zahájením přednášky bylo plno. Publikum tvořila různorodá směs - od "alternativních" mladíků až po přívržence ultrakatolického rádia Maryja.
V čase oficiálního zahájení se venku tísnilo ještě asi 200 lidí. Ochranka se jala zamezit jim vstup do budovy, případně i do sálu. Nakonec se dostalo na všechny, lidé seděli tam, kde se dalo.
Tomáš Gross si pozval hosty - šéfredaktora listu Gazeta Wyborcza Adama Michnika, veterána Varšavského povstání Marka Edelmana a historiky Joannu Tokarskou-Bakir s Andrzejem Chwalbem.
Na setkání s Grossem v Krakově Adam Michnik vyvracel slova veterána Marka Edelmana o tom, že v každém člověku třímá bestie: "V člověku je bestie, ale ne v každém, a to mne naplňuje optimismem," uvedl Michnik.
V Den holokaustu byla v Krakově otevřena výstava Spravedliví mezi národy. Na snímku dobová tabule zakazující Židům vstup do parků a na hlavní krakovské náměstí.