Jde o druhý případ uvěznění čínského demokratického aktivisty za tento měsíc, informovala organizace hájící lidská práva Human Rights in China se sídlem v New Yorku.
Čtyřiačtyřicetiletý Sü Wan-pching z města Čchung-čching na jihozápadě země byl zadržován několik měsíců bez práva na advokáta, než byl 23. prosince odsouzen. zatčen byl v březnu původně kvůli výslechu ohledně jeho podpisu vztahujícímu se k protijaponským protestům. Právníka nesměl využít s odůvodněním, že jeho případ se týkal "státního tajemství".
Sü strávil již osm let ve vězení za účast na studentských demonstracích v roce 1989 na pekingském náměstí Tchien-an-men. V roce 1998 byl odsouzen na tři roky na převýchovu za to, že se pokusil zaregistrovat novou politickou stranu navzdory vládnímu zákazu.
Se stejným obviněním byl o den dříve potvrzen rozsudek sedmi let vězení jinému disidentovi Čeng I-čchunovi. Ten byl za účast na protestech z roku 1989 propuštěn z práce učitele a po letech uvězněn za styky se sektou Fa-lun-kung, kterou čínské úřady v roce 1999 zakázaly.
V Nan-ťingu byl v pátek zadržen čtyřiačtyřicetiletý aktivista Jang Tchien-šuej. Ten má za sebou deset let strávených ve vězení za "kontrarevoluční činnost". Propuštěn byl podle nevládní organizace PEN v roce 2000.
V roce 1989 na náměstí Tchien-an-men zasáhla proti studentům usilujícím o demokratizaci společnosti čínská armáda. Při masakru přišlo podle oficiálních údajů o život přes 500 lidí. Organizace Amnesty International však udává nejméně 1300 mrtvých, neoficiálně se hovoří až o 7000 obětí.
Zatčeno bylo kolem 4000 lidí. Podle mezinárodních organizací na obranu lidských práv byli někteří účastníci "pekingského jara" popraveni, desítky odsouzených čekaly nucené práce, stovky viníků pykaly ve vězení.