Disident, nebo zločinec? Moskva chce vydat bankéře

ČTK ČTK
21. 8. 2013 18:39
Rusko žádá Francii o vydání kazašského finančníka Abljazova.
Muchtar Abljazov.
Muchtar Abljazov. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko požádalo Francii o vydání kazašského bankéře a bývalého člena kazašské vlády Muchtara Abljazova, který čelí obviněním, že ze své někdejší banky BTA vyvedl až šest miliard dolarů (115 miliard korun).

Podle agentury Reuters oznámila ruská prokuratura. Abljazova, který je ve své vlasti považován za politického nepřítele režimu, zadržela francouzská policie v červenci.

"Žádost o vydání jsme poslali francouzskému ministerstvu spravedlnosti," uvedla prokuratura s tím, že Abljazov je zodpovědný za zpronevěru, praní špinavých peněz a další zločiny.

Kazach se do července rok a půl skrýval, aby unikl spravedlnosti. Ve Velké Británii byl předtím odsouzen k dvaadvaceti měsícům vězení za pohrdání soudem v souvislosti s procesem o finančních podvodech. Francouzské úřady ho dopadly u Nice na jihu země a od té doby je ve vazbě.

Politicky motivovaná obvinění?

Proti Abljazovi kvůli bance BTA vznesly obvinění Rusko, Kazachstán a Ukrajina. Banku v roce 2009 Kazachstán prohlásil za insolventní. Pobočky této finanční instituce jsou i v Rusku a na Ukrajině.

Paříž Abljazova zřejmě vydá na Ukrajinu, na její žádost byl totiž ve Francii zadržen. Slyšení v této věci by se mělo konat v září.

Kvůli stejnému činu jako tento finančník a někdejší kazašský ministr energetiky je stíhána i jeho spolupracovnice Taťjana Paraskevičová. Ta byla loni zadržena v České republice.

Abljazov obvinění odmítá a tvrdí, že jsou motivována politicky. Z Kazachstánu uprchl v roce 2009 a kazašská prokuratura od té doby marně usilovala o jeho vydání.

 

Právě se děje

Další zprávy