Diplomat USA: Izrael má jen 8 dní na útok proti Íránu

Monika Horáková
18. 8. 2010 8:45
Pokud chcete zaútočit, musíte teď, radí Izraeli bývalý americký vyslanec při OSN Bolton
Íránská jaderná elektrárna
Íránská jaderná elektrárna | Foto: Reuters

Teherán - V sobotu má Írán spustit provoz ve své první jaderní elektrárně. To vzbuzuje obavy zejména u Izraele.

"Pokud chcete zabránit spuštění jaderné elektrárny, musíte provést vojenskou akci do osmi dnů," radí Izraeli bývalý americký vyslanec při OSN John Bolton. Pak už by byl podle něj jakýkoli útok velkým ohrožením pro obyvatelstvo.

Spojeným státům jsou aktivity Íránu v oblasti jaderné energetiky trnem v oku dlouhodobě.

Bývalý ředitel americké Ústřední vojenské služby (CIA) již dříve v rozhovoru pro CNN dokonce uvedl, že Spojené státy nakonec nebudou mít jinou možnost, než bombardovat íránská jaderná zařízení a zabránit tak Íránu v pokračování jeho nukleárního programu způsobem, kterému se dlouho chtěly vyhnout.

Americký prezident Barack Obama nedávno podepsal tvrdé protiíránské sankce, o útoku na islámskou republiku ale nehovoří.

John Bolton.
John Bolton. | Foto: Reuters

Bývalý americký vyslanec při OSN John Bolton však v rozhovoru pro televizi Fox News zároveň řekl, že se domnívá, že Izrael o svou šanci zaútočit na Írán již přišel. Bolton zároveň kritizoval Rusko, že Íránu pomohlo při vývoji reaktoru. Rusové podle něj "hrají na obě strany."

Bolton byl velvyslancem při OSN ve druhém volebním období prezidenta George Bushe a proslul velmi tvrdými prohlášeními na adresu Íránu, Severní Koreje, Sýrie a některých dalších zemí.

Média citovala také mluvčího íránského ministerstva zahraničí Ramína Mehmanparasta, který uvedl, že Írán se žádného útoku neobává. Případný útok by podle něj byl porušením mezinárodního práva.

Na zařízení, v nichž je uloženo jaderné palivo se totiž útočit nesmí, protože ´takový útok by měl velké humanitární důsledky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy