Exšéf CIA: Náš útok na Írán je čím dál pravděpodobnější

Martin Novák Martin Novák
27. 7. 2010 21:20
Michael Hayden v rozhovoru pro CNN uvedl, že Íránci jsou neústupní a destabilizují světovou bezpečnost
Záběr z íránského vojenského cvičení v Perském zálivu.
Záběr z íránského vojenského cvičení v Perském zálivu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy nakonec nebudou mít jinou možnost, než bombardovat íránská jaderná zařízení a zabránit tak Íránu v pokračování jeho nukleárního programu způsobem, kterému se dlouho chtěly vyhnout.

V rozhovoru pro televizi CNN to uvedl bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Hayden, který agenturu vedl v druhém volebním období prezidenta George W. Bushe.

"Když jsem byl ještě ve funkci, možnost útoku na Írán byla na žebříčku možných kroků dost nízko. Teď se ale takové akce jeví jako stále pravděpodobnější," uvedl Hayden.

Podle něj Írán nereaguje na vstřícné nabídky, které od Američanů nebo Evropanů dostává a sám tak konflikt posunuje na hranu války.

Íránská bankovka v hodnotě 100 000 rijálů.
Íránská bankovka v hodnotě 100 000 rijálů. | Foto: Reuters

"Írán svůj jaderný program dotáhne až do situace, kdy se bude nacházet velmi těsně pod schopností sestrojit atomovou bombu. To ovšem bude stejně destabilizující, jako kdyby ji měl," prohlásil bývalý šéf CIA.

Americký prezident Barack Obama nedávno podepsal tvrdé protiíránské sankce, o útoku na islámskou republiku ale nehovoří. Jeho předchůdce Bush na přímé dotazy vojenské řešení sporu nevylučoval.

Izraelský deník Haarec zase informoval o tom, že šéf izraelské zpravodajské služby Mossad Meir Dagan nedávno tajně navštívil Saúdskou Arábii, kde s tamními představiteli jednal o společném postupu proti "íránské hrozbě."

Mnohé arabské státy jsou jaderným programem Teheránu také znepokojeny, protože se obávají snahy iránské vlády o dominantní vliv na Blízkém východě.

Izrael a Saúdská Arábie spolu neudržují diplomatické vztahy, ale politici či experti obou zemí spolu čas od času v otázkách oboustranného zájmu tajně jednají.

Mezinárodní sankce zřejmě zdraží v Íránu mnoho druhů zboží, některé bude hůře dostupné. Na snímku drogerie v Teheránu.
Mezinárodní sankce zřejmě zdraží v Íránu mnoho druhů zboží, některé bude hůře dostupné. Na snímku drogerie v Teheránu. | Foto: Reuters

Pokud by Izraelci chtěli bombardovat íránská jaderná zařízení, musela by jejich letadla proletět vzdušným prostorem Jordánska a Saúdské Arábie.

Íránská vláda nicméně v pondělí oznámila, že je ochotna s „mezinárodním společenstvím" o svém atomovém programu znovu jednat. Učinila tak krátce poté, co ministři zahraničí Evropské unie výrazně zpřísnili sankce proti Íránu.

Ty zakazují jakékoliv finanční transakce s Íránem, blokují investice do íránského ropného i plynového sektoru a rovněž zapovídají kontakty s íránskými bankami.


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy