Exšéf CIA: Náš útok na Írán je čím dál pravděpodobnější

Martin Novák Martin Novák
27. 7. 2010 21:20
Michael Hayden v rozhovoru pro CNN uvedl, že Íránci jsou neústupní a destabilizují světovou bezpečnost
Záběr z íránského vojenského cvičení v Perském zálivu.
Záběr z íránského vojenského cvičení v Perském zálivu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy nakonec nebudou mít jinou možnost, než bombardovat íránská jaderná zařízení a zabránit tak Íránu v pokračování jeho nukleárního programu způsobem, kterému se dlouho chtěly vyhnout.

V rozhovoru pro televizi CNN to uvedl bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Hayden, který agenturu vedl v druhém volebním období prezidenta George W. Bushe.

"Když jsem byl ještě ve funkci, možnost útoku na Írán byla na žebříčku možných kroků dost nízko. Teď se ale takové akce jeví jako stále pravděpodobnější," uvedl Hayden.

Podle něj Írán nereaguje na vstřícné nabídky, které od Američanů nebo Evropanů dostává a sám tak konflikt posunuje na hranu války.

Íránská bankovka v hodnotě 100 000 rijálů.
Íránská bankovka v hodnotě 100 000 rijálů. | Foto: Reuters

"Írán svůj jaderný program dotáhne až do situace, kdy se bude nacházet velmi těsně pod schopností sestrojit atomovou bombu. To ovšem bude stejně destabilizující, jako kdyby ji měl," prohlásil bývalý šéf CIA.

Americký prezident Barack Obama nedávno podepsal tvrdé protiíránské sankce, o útoku na islámskou republiku ale nehovoří. Jeho předchůdce Bush na přímé dotazy vojenské řešení sporu nevylučoval.

Izraelský deník Haarec zase informoval o tom, že šéf izraelské zpravodajské služby Mossad Meir Dagan nedávno tajně navštívil Saúdskou Arábii, kde s tamními představiteli jednal o společném postupu proti "íránské hrozbě."

Mnohé arabské státy jsou jaderným programem Teheránu také znepokojeny, protože se obávají snahy iránské vlády o dominantní vliv na Blízkém východě.

Izrael a Saúdská Arábie spolu neudržují diplomatické vztahy, ale politici či experti obou zemí spolu čas od času v otázkách oboustranného zájmu tajně jednají.

Mezinárodní sankce zřejmě zdraží v Íránu mnoho druhů zboží, některé bude hůře dostupné. Na snímku drogerie v Teheránu.
Mezinárodní sankce zřejmě zdraží v Íránu mnoho druhů zboží, některé bude hůře dostupné. Na snímku drogerie v Teheránu. | Foto: Reuters

Pokud by Izraelci chtěli bombardovat íránská jaderná zařízení, musela by jejich letadla proletět vzdušným prostorem Jordánska a Saúdské Arábie.

Íránská vláda nicméně v pondělí oznámila, že je ochotna s „mezinárodním společenstvím" o svém atomovém programu znovu jednat. Učinila tak krátce poté, co ministři zahraničí Evropské unie výrazně zpřísnili sankce proti Íránu.

Ty zakazují jakékoliv finanční transakce s Íránem, blokují investice do íránského ropného i plynového sektoru a rovněž zapovídají kontakty s íránskými bankami.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy