Exšéf CIA: Náš útok na Írán je čím dál pravděpodobnější

Martin Novák Martin Novák
27. 7. 2010 21:20
Michael Hayden v rozhovoru pro CNN uvedl, že Íránci jsou neústupní a destabilizují světovou bezpečnost
Záběr z íránského vojenského cvičení v Perském zálivu.
Záběr z íránského vojenského cvičení v Perském zálivu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy nakonec nebudou mít jinou možnost, než bombardovat íránská jaderná zařízení a zabránit tak Íránu v pokračování jeho nukleárního programu způsobem, kterému se dlouho chtěly vyhnout.

V rozhovoru pro televizi CNN to uvedl bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Hayden, který agenturu vedl v druhém volebním období prezidenta George W. Bushe.

"Když jsem byl ještě ve funkci, možnost útoku na Írán byla na žebříčku možných kroků dost nízko. Teď se ale takové akce jeví jako stále pravděpodobnější," uvedl Hayden.

Podle něj Írán nereaguje na vstřícné nabídky, které od Američanů nebo Evropanů dostává a sám tak konflikt posunuje na hranu války.

Íránská bankovka v hodnotě 100 000 rijálů.
Íránská bankovka v hodnotě 100 000 rijálů. | Foto: Reuters

"Írán svůj jaderný program dotáhne až do situace, kdy se bude nacházet velmi těsně pod schopností sestrojit atomovou bombu. To ovšem bude stejně destabilizující, jako kdyby ji měl," prohlásil bývalý šéf CIA.

Americký prezident Barack Obama nedávno podepsal tvrdé protiíránské sankce, o útoku na islámskou republiku ale nehovoří. Jeho předchůdce Bush na přímé dotazy vojenské řešení sporu nevylučoval.

Izraelský deník Haarec zase informoval o tom, že šéf izraelské zpravodajské služby Mossad Meir Dagan nedávno tajně navštívil Saúdskou Arábii, kde s tamními představiteli jednal o společném postupu proti "íránské hrozbě."

Mnohé arabské státy jsou jaderným programem Teheránu také znepokojeny, protože se obávají snahy iránské vlády o dominantní vliv na Blízkém východě.

Izrael a Saúdská Arábie spolu neudržují diplomatické vztahy, ale politici či experti obou zemí spolu čas od času v otázkách oboustranného zájmu tajně jednají.

Mezinárodní sankce zřejmě zdraží v Íránu mnoho druhů zboží, některé bude hůře dostupné. Na snímku drogerie v Teheránu.
Mezinárodní sankce zřejmě zdraží v Íránu mnoho druhů zboží, některé bude hůře dostupné. Na snímku drogerie v Teheránu. | Foto: Reuters

Pokud by Izraelci chtěli bombardovat íránská jaderná zařízení, musela by jejich letadla proletět vzdušným prostorem Jordánska a Saúdské Arábie.

Íránská vláda nicméně v pondělí oznámila, že je ochotna s „mezinárodním společenstvím" o svém atomovém programu znovu jednat. Učinila tak krátce poté, co ministři zahraničí Evropské unie výrazně zpřísnili sankce proti Íránu.

Ty zakazují jakékoliv finanční transakce s Íránem, blokují investice do íránského ropného i plynového sektoru a rovněž zapovídají kontakty s íránskými bankami.


 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy