Zásahové jednotky běloruské policie dnes brzy ráno vyklidily Říjnové náměstí v centru Minska a odvezly demonstranty do vazby.
Při zásahu nebyl podle dosavadních informací nikdo zraněn, ale policisté se po zadržení údajně chovali k lidem surově, a některé měli zmlátit.
Příznivci opozice na náměstí už od neděle protestovali proti opětnému zvolení Alexandra Lukašenka prezidentem a požadovali vypsání nového kola voleb. Desítky jich zde i přespávaly.
Infobox
V SOUVISLOSTECH:
Zásah proti demonstrantům nebyl nenásilný
Nepřehlédněte
Speciál: sledujeme volby v Bělorusku
Dokument
Zdravice Alexandra Milinkeviče pro ministry zahraničí EU
Komentář
Opozice zásah odsoudila
"Úřady ztratily nervy. Je to ostuda. Policisté sem přišli uprostřed noci, aby bylo co nejméně svědků," komentoval zásah jeden spolupracovník vůdce opozice Alexandra Milinkeviče.
"Úřady znají jen jazyk síly," prohlásil dnes ráno Milinkevič před několika novináři, kteří za ním přišli před vězení, kam byli jeho přívrženci odvezeni.
"Režim se snaží lidi zastrašit před sobotní demonstrací," řekl ČTK Pavel Mažejko, mluvčí opozičního kandidáta Aljaksandra Milinkeviče a dodal, že před zásahem byli stranou odvedeni všichni novináři.
Demonstrace v sobotu bude
Velká sobotní demonstrace, kterou svolali odpůrci Lukašenka v čele s hlavním opozičním kandidátem Milinkevičem, bude konat.
"Budeme pokračovat, jak jsme to na 25. března plánovali, přestože je možné, že policie proti shromáždění zasáhne. Tato vláda hovoří jen represí. Opět to ukázala. Očekával jsem to každou noc," prohlásil šéf opozice a hlavní protikandidát Lukašenka v nedělních prezidentských volbách Milinkevič.
Mezi zadrženými je údajně i jeho syn.
Radnice hlavního města vysvětluje zadržení demonstrantů zprávou, kterou rozeslalo tiskovým agenturám. Ve zprávě se podle serveru Běloruské listy uvádí, že "mezi zadrženými jsou ti, kteří popíjeli alkoholické nápoje, porušovali hygienické normy na Říjnovém náměstí a v okolí, v řadě případů bylo jednání policie vyvoláno početnými stížnostmi občanů bydlících v přilehlých domech".
EU uvalí sankce
Evopská unie vyzvala běloruské úřady, aby propustily všechny zatčené a respektovala svobodu shromažďování. Šéfové členských států EU na summitu v Bruselu rozhodli přijmout nové sankce proti Bělorusku, které se budou týkat i prezidenta Lukašenka.
Zvažuje se zákaz udělování víz lidem obviněným z volební podvodů a případně i zmrazení jejich aktivit v zahraničí. Formální rozhodnutí o uvalení sankcí by měli přijmout zřejmě ministři zahraničí na svém příštím zasedání. Doposud EU odmítala víza jen šesti činitelům zapleteným do zmizení opozičních aktivistů v roce 1999 a do zmanipulování předloňského referenda.
Nové restrikce by měly postihnout představitele režimu, ale neizolovat běloruskou společnost.
USA se připojily
K Evropské unii se připojily i Spojené státy, které hodlají zavést cestovní a finanční sankce proti běloruským vládním činitelům včetně prezidenta Lukšenka. USA podle mluvčího Bílého domu Scotta Mc Clellana ocenily prohlášení EU odsuzující porušení mezinárodních volebních standardů v Bělorusku.
Výsledek nedělních běloruských voleb odmítli dnes i polští poslanci, kteří hlasování označili za zfalšované, a vyzvali k opakování voleb.
Kontroverzní volby a opětné zvolení Lukašenka prezidentem hájí stále jen Rusko. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes naopak z podněcování napětí během voleb obvinil OBSE. Podle Lavrova OBSE již dlouho před volbami prohlásila, že budou nelegitimní, a ve svých komentářích byla značně předpojatá. OBSE kritiku odmítla.
Samotné běloruské úřady již v pondělí oznámily, že ve volbách bylo vše v pořádku, a potvrdily oficiální výsledky, podle kterých získal Alexander Lukašenko 82,6 procenta hlasů. Milinkevičovi dalo hlas šest procent voličů, pro Alexandra Kozulina hlasovalo 2,3 procenta. Lukašenkův spojenec Sjarhej Hajdukevič získal 3,5 procenta hlasů.
Přestože většina západních zemí považuje Lukašenka - kvůli jeho autoritářskému stylu vlády a potlačování opozice - za diktátora, mezi obyvatelstvem si díky stabilní situaci v zemi získal velkou podporu. Bělorusku vládne už druhé šestileté období.