Jak se žije na ruské základně jaderných zbraní? Dezertér odhalil některá tajemství

Luboš Jirsa Luboš Jirsa
26. 11. 2024 17:20
Sloužit na ruské jaderné základně není žádný med. Na vojáky čekají například tvrdé tréninky či pravidelné kontroly na detektoru lži. Unikátní vhled do fungování elitní složky ruské armády poskytl muž pod pseudonymem Anton, který se nakonec rozhodl ze služby vlasti utéct.
Ruská mezikontinentální balistická raketa Jars, ilustrační foto.
Ruská mezikontinentální balistická raketa Jars, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dezertéra, který se skrývá před ruskými bezpečnostními složkami, se povedlo vyzpovídat britskému zpravodajskému webu BBC. Novinářům předložil dokumenty, které potvrzují jeho hodnost a působení na nejmenované přísně tajné základně jaderných zbraní.

Anton konkrétně patřil k jednotce sil rychlé reakce mající na starosti ochranu právě jaderných zbraní a všichni muži na základně byli podle něj v první den ruské invaze na Ukrajinu roku 2022 připraveni provést jaderný útok. "Předtím jsme měli jen cvičení. Ale v den začátku války byly zbraně plně připraveny," řekl Anton.

Podle něj měli vojáci na základně o vývoji invaze pouze kusé informace a samotný stav pohotovosti byl zrušen až zhruba po dvou či třech týdnech. Celou tu dobu byli vojáci bez mobilních telefonů a odkázáni pouze na zpravodajství v ruské státní televizi.

Anton se pro BBC dále rozpovídal tom, jak se k elitní skupině vojáků dostal. "Je tam velmi přísné výběrové řízení. Každý je profesionální voják, žádní branci. Každý podstupuje neustálé kontroly a testy na detektoru lži. Plat je mnohem vyšší a vojáci nejsou posíláni do války. Jsou tam od toho, aby buď odrazili, nebo provedli jaderný útok," vyjmenoval s tím, že díky neustálým tréninkům byla reakční doba celé skupiny, kdyby se cokoliv přihodilo, dvě minuty.

Dezertovat se Anton dle vlastních slov rozhodl, když jednoho dne dostal přikázáno šířit propagandu, která tvrdila, že ukrajinští civilisté jsou bojovníky proti Rusku a musí být zlikvidováni. "To pro mě byla červená čára," konstatoval.

Vyšší důstojníci Antona za trest přeložili do bojové brigády a řekli mu, že půjde na frontu. Podle BBC se tímto ocitl u jednotky "potížistů", která měla sloužit v první linii jako takzvaná potrava pro děla. Anton však podepsal prohlášení, kde se účastnit bojů odmítl, a obratem proti němu bylo zahájeno trestní řízení.

Nakonec z Ruska utekl za pomoci dobrovolnické organizace Jděte lesem, která pomáhá dezertérům. Podle zjištění BBC počet ruských zběhů stále roste, ocitají se však ve velkém nebezpečí. Stejně jako Anton, který se musí skrývat. 

Co se týče samotné jaderné připravenosti Ruska, což je stále aktuálnější téma i s ohledem na nedávnou aktualizaci doktríny jaderného odstrašování, je Moskva podle Antona připravena lépe, než si mnozí myslí. "V některých oblastech mohou být k dispozici starší typy zbraní, ale Rusko má obrovský jaderný arzenál, obrovské množství hlavic, a to včetně neustálých bojových hlídek na zemi, na moři i ve vzduchu. Ruské jaderné zbraně byly plně funkční a připravené k boji. Práce na jejich údržbě jsou neustálé," uzavřel Anton.

Na základě výpočtů Federace amerických vědců má mít Rusko k dispozici přibližně 4400 operačních jaderných hlavic, ale pouze 1700 z nich je rozmístěno nebo připraveno k použití. Všechny členské státy Severoatlantické aliance (NATO) mají dohromady podobný počet.

Video: Záběry ukazují ruské testy střel schopných nést jaderné hlavice. Podobná dopadla na Ukrajinu (21. 11. 2024)

Záběry ukazují ruské testy střel schopných nést jaderné hlavice. Podobná dopadla na Ukrajinu | Video: Reuters, Ruské ministerstvo obrany
 

Právě se děje

Další zprávy