Detroit - Americké město Detroit vyvázlo z bankrotu, který loni vyhlásilo kvůli zadlužení odhadovanému na 18 miliard dolarů (asi 400 miliard Kč), a od středy začne splácet dluhy svým věřitelům.
Bude se při tom řídit plánem finanční restrukturalizace, který připravil městem jmenovaný nucený správce Kevyn Orr. Ten v úterý oznámil, že jeho práce nyní končí a že ze svého postu odchází.
Už začátkem listopadu schválil plán finančního ozdravení zadluženého velkoměsta soud, což znamenalo, že Detroit bude moci po 17 měsících opustit bankrotový režim.
Orr mimo jiné navrhl, že město různými způsoby splatí sedm miliard dluhů a vydá 1,7 miliardy dolarů na demolici velkého počtu zchátralých budov, zlepšení bezpečnosti a zajištění základních služeb. Plán počítá i se škrty v důchodech.
Nejchudší velkoměsto USA se vylidňuje
Detroit vyhlásil největší komunální bankrot v dějinách USA loni 18. července, a v režimu ochrany před věřiteli tak pobyl nezvykle krátkou dobu.
Největší město státu Michigan se v minulosti proslavilo jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu. Kvůli přesunu výroby jinam, silným rasovým problémům a katastrofální politice města se ale začalo od 60. let postupně vylidňovat a nyní je nejchudším velkoměstem Spojených států.
Dnes má město o rozloze větší než Manhattan, Boston a San Francisco dohromady necelých 700 000 obyvatel, což je o 30 procent méně než v roce 2000 a hluboko pod úrovní 1,2 milionu z roku 1980.