Berlín - Mezi Němci přibývá lidí s extrémně pravicovými názory. Podle zprávy, kterou ve středu zveřejnila Nadace Friedricha Eberta, si každý desátý občan Spolkové republiky přeje, aby se k moci vrátil silný "vůdce". A aby vládl "pevnou rukou ve prospěch všech".
Čtvrtina Němců by se spokojila s jednou silnou politickou stranou, která by "ztělesňovala všechen (německý) lid", zjistili v průzkumu experti. Čím dál víc lidí také kritizuje ústavu a to, jak v praxi funguje demokracie.
S tvrzením, že "Německu je třeba vrátit moc a význam, jaký mu náleží," souhlasila více než čtvrtina z celkem 2500 dotázaných. Každý třetí Němec si přeje "tvrdé a energické prosazování německých zájmů na úkor ciziny".
Ještě v roce 2006 se přitom zdálo, že je pravicový extremismus v Německu na ústupu. "Teď musíme konstatovat, že jeho podpora ve většině oblastí vzrostla," stojí ve studii.
Důsledek krize
A důvod? Zatímco před čtyřmi lety se německé ekonomice, firmám i zaměstnancům dařilo, v roce 2009 je tvrdě zasáhla celosvětová hospodářská krize.
Dopady krize následně otřásly i důvěrou v současný demokratický systém. A to zdaleka ne jen v hlavách lidí na okraji politického spektra.
Extrémně pravicové názory má podle studie čím dál víc těch, kteří se běžně hlásí k politickému středu. Jsou rozšířené ve všech společenských skupinách i věkových kategoriích.
"Vyskytují se dokonce i v prostředí, které se tradičně označuje jako levicové," upozorňuje na svých internetových stránkách týdeník Der Spiegel. "Třeba v odborech nebo v sociální demokracii (SPD)." Článku o nové zprávě dal titulek: "Fanatismus na vzestupu."
Nenávist k cizincům
"Oproti roku 2008 (kdy se výzkum prováděl naposledy, pozn. redakce) je v roce 2010 v Německu podstatně markantnější i rasismus," píše se ve studii. "Čtvrtina obyvatelstva souhlasí s tvrzeními, která jsou nepřátelská vůči cizincům."
Před dvěma lety se přitom k těm samým názorům hlásil "jen" každý pátý Němec.
"Dá se říci, že více než 30 procent Němců by podepsala následující teze," vypočítávají odborníci ve zprávě Nadace Friedricha Eberta: "Cizinci přicházejí, aby využívali sociální stát. Pokud je nedostatek pracovních míst, měli by se cizinci poslat zpátky do jejich vlasti. A Německo začíná být v nebezpečné míře přeplněné cizinci."
Trnem v oku je islám
Zvlášť rozšířená je mezi Němci nenávist vůči muslimům. Souvisí hlavně s vysokým počtem tureckých přistěhovalců.
Vůbec poprvé se nadace blízká SPD respondentů ptala, zda by ve Spolkové republice nemělo být omezeno praktikování muslimského náboženství, islámu. Skoro 60 procent dotázaných Němců (přesně 58,4 procenta) řeklo, že ano.
Na východě, v bývalé NDR, s takovým návrhem souhlasily dokonce více než tři čtvrtiny (75,7 procenta) respondentů. A to přesto, že tu žije podstatně méně muslimů než na západě Spolkové republiky.
K podobným závěrům došel i průzkum, zveřejněný před časem televizí ARD. Podle něj by 37 procent Němců uvítalo, kdyby v Německu žádný islám nebyl. Většinou kvůli obavám, že se náboženství muslimů v zemi na západ od českých hranic příliš rozšíří.