Deset let ji nikdo neviděl. Teď "vyhynulou" květinu objevil dron na odlehlém útesu

Jana Václavíková Jana Václavíková
23. 4. 2019 21:10
Rostlina podobná ibišku, latinským názvem Hibiscadelphus woodii, se vyskytovala na jediném z ostrovů Havaje. Objevena byla v roce 1991, v biologii ale neměla moc dlouhý "život". I přes snahy vědců se do několika let stala vyhynulou. Teď však přišel zlom, když květinu na jinak nepřístupném místě objevil dron.
Hibiscadelphus woodii, znovuobjevená rostlina na Havaji.
Hibiscadelphus woodii, znovuobjevená rostlina na Havaji. | Foto: National Tropical Botanical Garden / Oficiální facebookové stránky

Květinu objevil před téměř třiceti lety biolog Ken Wood, který se pro vzácné druhy rostlin často spouštěl na laně ze skály nebo z vrtulníku. Hibiscadelphus woodii, jak vzácný druh později pojmenoval, ho zaujala postupně se měnící barvou - ze žluté se časem proměňuje na tmavočervenou až fialovou.

Všiml si také toho, že její populace rychle mizí. Ať už kvůli lidské činnosti a turismu, nebo kvůli invazivním druhům, které ji vytlačovaly.

Následovala obvyklá praxe umělého rozmnožování rostliny, která ovšem nefungovala. Vědci zkoušeli roubování, řízkování i křížové opylování, ale nic nezabralo. Jediný způsob, kterým se rostlina rozšiřuje a jejž biologové nedokázali napodobit, je spojen s jistým druhem ptáka a jeho speciálně tvarovaným zobákem. Jenže květomil modrý se vyskytuje v Jižní Americe a sám je vzácný.

Rostlina, které se v havajštině říká "sněhová hora", byla naposledy spatřena v roce 2009. O sedm let později byla prohlášena za vyhynulou.

Teď ale přišla naděje. Ben Nyberg, který spolupracuje s havajskou Národní tropickou botanickou zahradou, zkoumal letos v lednu útesy Kalalau na jednom z největších havajských ostrovů Kauai. Na záznamu svého dronu objevil rostlinu, která mu vyhynulý druh připomínala.

Později se na místo vydal s původním objevitelem květiny Kenem Woodem, aby nález potvrdili. "Zvažovali jsme možnosti, jak na místo někoho dostat, ale tato část útesu je velmi strmá a rostlina se nachází hluboko pod okrajem útesu. Nebyli jsme si jisti, jestli by tam bylo místo na vrtulník," řekl Nyberg minulý týden magazínu National Geographic.

"Bylo by velmi složité a nebezpečné, aby se někdo dostal jen na vrchol útesu, natož aby po něm mohl slézt," dodává. A tak zvolili bezpečnější metodu - z místa, odkud se už nemohli dostat dál, vyslali opět bezpilotní dron.

Ten zhruba 180 metrů pod hranou útesu objevil tři kusy vzácné "sněhové hory". Podle serveru Quartz jde pravděpodobně o první případ znovuobjevení rostliny pomocí dronu.

Vědci doufají, že moderní technologie se v budoucnu ještě zlepší a oni budou schopni pomocí dronů také sbírat vzorky rostlin. "Myslím, že to přináší neomezené možnosti," říká Nyberg. "Mnoho oblastí nebylo nikdy prozkoumáno. Chci se na ně nyní zaměřit."

Hibiscadelphus woodii není první rostlinou, kterou vědci spolupracující s Národní tropickou botanickou zahradou na Havaji objevili. V posledních desetiletích se jim podařilo na těchto útesech nalézt jedenáct nových druhů. A celkem 51 druhů, které zde rostou, je označeno za ohrožené. "Žádné jiné údolí na Havajských ostrovech se nemůže srovnávat s Kalalau v počtu unikátních druhů, pokud mluvíme o rostlinné rozmanitosti," uvedl Wood pro National Geographic.

Video: Ohrožená květina roste jen na dvou místech na světě. Obě se nachází v Česku

Ohrožená květina roste jen na dvou místech na světě. Obě se nachází v Česku
 | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 44 minutami

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší počet za posledních pět let. Zatím nejvíc bylo těchto profesionálních pěstounů v roce 2017, a to 900. Vyplývá to z výkazů ministerstva práce. Podle organizací na podporu ohrožených dětí a rodin jsou odměny pěstounů nízké. Přechodný pěstoun si měsíčně vydělá 20 000 korun hrubého. Minimální mzda nyní dosahuje 15 200 korun. Průměrná mzda v prvním čtvrtletí podle statistiků činila 35 285 korun.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina je ČR jednou z posledních zemí Evropy, kde je možné malé děti do zařízení posílat. Sněmovna by mohla rozhodovat o uzákonění zákazu děti do tří let do ústavní péče dávat. Odpůrci návrhu argumentují mimo jiné tím, že je málo pěstounů a o děti by se po omezení takzvaných kojeneckých ústavů neměl kdo postarat. Podle organizací roli hraje výše odměn, které se devět let neměnily. Také o přidání by měla dolní komora hlasovat. Vládní předloha počítá s navýšením o 2000 na 22.000 korun měsíčně. Poslanci navrhují víc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy