Demonstranti v Iráku blokují klíčový přístav, policie použila ostrou munici

ČTK ČTK
7. 11. 2019 13:51
Irácká policie ve čtvrtek použila ostrou munici proti lidem, kteří v centru Bagdádu protestují proti vládě. Čtyři lidé zemřeli, 35 dalších bylo zraněno. Na jihu země demonstranti krátce uvolnili přístupové cesty do přístavu Umm Kasr, později ale blokádu obnovili.
Demonstrace v Bagdádu, Irák.
Demonstrace v Bagdádu, Irák. | Foto: Reuters

Iráčané protestují u klíčového dopravního uzlu týden a podle premiérova mluvčího zastavením provozu v přístavu Irák přišel už o více než šest miliard dolarů (přes 138 miliard korun). Demonstranti chtějí, aby odešli politici, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a neschopní zajistit lidem práci a fungující služby.

Časně ráno většina demonstrantů odešla z přístupových cest do Umm Kasru a v přístavu byl obnoven provoz. Zakrátko se ale k hlavní bráně lidé vrátili a zapálili u ní pneumatiky. Jsou mezi nimi i příbuzní těch, kteří při střetech s příslušníky bezpečnostních složek přišli v minulých dnech o život, uvedla agentura Reuters. Proč byla blokáda krátce přerušena, není jasné.

Poblíž jednoho z mostů přes řeku Tigris pokračoval protest v metropoli Bagdádu, policie tam proti demonstrantům použila ostrou munici. O život přišli čtyři lidé. Demonstranti se snaží přes mosty dostat ke střežené zóně, v níž jsou vládní úřady a velvyslanectví.

Nad stále rostoucím počtem obětí protestů v Iráku vyjádřil znepokojení generální tajemník OSN. Jeho mluvčí v prohlášení označil za znepokojivé, že se při zásazích používá také ostrá munice. "Generální tajemník vyzývá všechny zúčastněné, aby se zdrželi násilí, a žádá řádné vyšetření násilností," stojí v prohlášení.

Protesty v Iráku trvají od října a zemřelo při nich až 270 lidí. Konají se v Bagdádu a také ve městech jižně od něj. Jedním z dějišť demonstrací je i město Násiríja, kde lidé blokovali přístup k rafinerii. Dnes zástupci ropného sektoru oznámili, že byl provoz rafinerie obnoven.

Agentura AFP ale získala informace, že blokáda cest na jihu zpomaluje produkci ropy a komplikuje přepravu suroviny i z míst na severu země, kde se protesty nekonají. Na severu je zablokováno 90 tisíc barelů vytěžené ropy. Z ropného pole Kajjára, které leží v severní provincii Ninive, nelze už tři dny přepravit ropu do Basry na jihu. V Kajjáře se těží denně 30 tisíc barelů ropy a na rozdíl od jiných nalezišť se odtud surovina přepravuje kamiony, ne ropovodem.

Irák patří mezi pět největších vývozců ropy na světě, denně jí teď vyveze kolem 3,4 milionu barelů, poznamenala AFP. Iráčané ale poukazují na to, že z tohoto bohatství nic nemají. Výnos z prodeje ropy tvoří kolem 90 procent státních příjmů, odborníci se proto shodují, že pokud protesty ovlivní vývoz ropy, může to mít katastrofální důsledky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 1 hodinou

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy