Demonstranti v Iráku blokují klíčový přístav, policie použila ostrou munici

ČTK ČTK
7. 11. 2019 13:51
Irácká policie ve čtvrtek použila ostrou munici proti lidem, kteří v centru Bagdádu protestují proti vládě. Čtyři lidé zemřeli, 35 dalších bylo zraněno. Na jihu země demonstranti krátce uvolnili přístupové cesty do přístavu Umm Kasr, později ale blokádu obnovili.
Demonstrace v Bagdádu, Irák.
Demonstrace v Bagdádu, Irák. | Foto: Reuters

Iráčané protestují u klíčového dopravního uzlu týden a podle premiérova mluvčího zastavením provozu v přístavu Irák přišel už o více než šest miliard dolarů (přes 138 miliard korun). Demonstranti chtějí, aby odešli politici, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a neschopní zajistit lidem práci a fungující služby.

Časně ráno většina demonstrantů odešla z přístupových cest do Umm Kasru a v přístavu byl obnoven provoz. Zakrátko se ale k hlavní bráně lidé vrátili a zapálili u ní pneumatiky. Jsou mezi nimi i příbuzní těch, kteří při střetech s příslušníky bezpečnostních složek přišli v minulých dnech o život, uvedla agentura Reuters. Proč byla blokáda krátce přerušena, není jasné.

Poblíž jednoho z mostů přes řeku Tigris pokračoval protest v metropoli Bagdádu, policie tam proti demonstrantům použila ostrou munici. O život přišli čtyři lidé. Demonstranti se snaží přes mosty dostat ke střežené zóně, v níž jsou vládní úřady a velvyslanectví.

Nad stále rostoucím počtem obětí protestů v Iráku vyjádřil znepokojení generální tajemník OSN. Jeho mluvčí v prohlášení označil za znepokojivé, že se při zásazích používá také ostrá munice. "Generální tajemník vyzývá všechny zúčastněné, aby se zdrželi násilí, a žádá řádné vyšetření násilností," stojí v prohlášení.

Protesty v Iráku trvají od října a zemřelo při nich až 270 lidí. Konají se v Bagdádu a také ve městech jižně od něj. Jedním z dějišť demonstrací je i město Násiríja, kde lidé blokovali přístup k rafinerii. Dnes zástupci ropného sektoru oznámili, že byl provoz rafinerie obnoven.

Agentura AFP ale získala informace, že blokáda cest na jihu zpomaluje produkci ropy a komplikuje přepravu suroviny i z míst na severu země, kde se protesty nekonají. Na severu je zablokováno 90 tisíc barelů vytěžené ropy. Z ropného pole Kajjára, které leží v severní provincii Ninive, nelze už tři dny přepravit ropu do Basry na jihu. V Kajjáře se těží denně 30 tisíc barelů ropy a na rozdíl od jiných nalezišť se odtud surovina přepravuje kamiony, ne ropovodem.

Irák patří mezi pět největších vývozců ropy na světě, denně jí teď vyveze kolem 3,4 milionu barelů, poznamenala AFP. Iráčané ale poukazují na to, že z tohoto bohatství nic nemají. Výnos z prodeje ropy tvoří kolem 90 procent státních příjmů, odborníci se proto shodují, že pokud protesty ovlivní vývoz ropy, může to mít katastrofální důsledky.

 

Právě se děje

Další zprávy