Iráčané protestují u klíčového dopravního uzlu týden a podle premiérova mluvčího zastavením provozu v přístavu Irák přišel už o více než šest miliard dolarů (přes 138 miliard korun). Demonstranti chtějí, aby odešli politici, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a neschopní zajistit lidem práci a fungující služby.
Časně ráno většina demonstrantů odešla z přístupových cest do Umm Kasru a v přístavu byl obnoven provoz. Zakrátko se ale k hlavní bráně lidé vrátili a zapálili u ní pneumatiky. Jsou mezi nimi i příbuzní těch, kteří při střetech s příslušníky bezpečnostních složek přišli v minulých dnech o život, uvedla agentura Reuters. Proč byla blokáda krátce přerušena, není jasné.
Poblíž jednoho z mostů přes řeku Tigris pokračoval protest v metropoli Bagdádu, policie tam proti demonstrantům použila ostrou munici. O život přišli čtyři lidé. Demonstranti se snaží přes mosty dostat ke střežené zóně, v níž jsou vládní úřady a velvyslanectví.
Nad stále rostoucím počtem obětí protestů v Iráku vyjádřil znepokojení generální tajemník OSN. Jeho mluvčí v prohlášení označil za znepokojivé, že se při zásazích používá také ostrá munice. "Generální tajemník vyzývá všechny zúčastněné, aby se zdrželi násilí, a žádá řádné vyšetření násilností," stojí v prohlášení.
Protesty v Iráku trvají od října a zemřelo při nich až 270 lidí. Konají se v Bagdádu a také ve městech jižně od něj. Jedním z dějišť demonstrací je i město Násiríja, kde lidé blokovali přístup k rafinerii. Dnes zástupci ropného sektoru oznámili, že byl provoz rafinerie obnoven.
Agentura AFP ale získala informace, že blokáda cest na jihu zpomaluje produkci ropy a komplikuje přepravu suroviny i z míst na severu země, kde se protesty nekonají. Na severu je zablokováno 90 tisíc barelů vytěžené ropy. Z ropného pole Kajjára, které leží v severní provincii Ninive, nelze už tři dny přepravit ropu do Basry na jihu. V Kajjáře se těží denně 30 tisíc barelů ropy a na rozdíl od jiných nalezišť se odtud surovina přepravuje kamiony, ne ropovodem.
'Arab Spring 2.0': What to know about the protests roiling Iraq, Lebanon and the Middle East. https://t.co/MWpyEpKITv pic.twitter.com/xsEvL7vvPO
— ABC News (@ABC) November 7, 2019
Irák patří mezi pět největších vývozců ropy na světě, denně jí teď vyveze kolem 3,4 milionu barelů, poznamenala AFP. Iráčané ale poukazují na to, že z tohoto bohatství nic nemají. Výnos z prodeje ropy tvoří kolem 90 procent státních příjmů, odborníci se proto shodují, že pokud protesty ovlivní vývoz ropy, může to mít katastrofální důsledky.