Naprosto mě to očistilo, říká Trump o tajné zprávě k "ruské kauze". Demokraté ostře protestují

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 2. 2018 12:23
Podle kontroverzní odtajněné zprávy zneužily FBI a americké ministerstvo spravedlnosti při zjišťování údajných zásahů Ruska do prezidentských voleb v USA pravomoci.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Demokraté ve Spojených státech ostře kritizují zveřejnění původně tajné zprávy republikánských kongresmanů k tzv. ruské kauze. Podle ní údajně americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti při zjišťování údajných zásahů Ruska do předloňských voleb v USA zneužily své pravomoci.

Původně tajná zpráva amerických republikánů o tzv. "ruské kauze".
Původně tajná zpráva amerických republikánů o tzv. "ruské kauze". | Foto: Reuters

Kontroverzní odtajnění zprávy schválil nedávno americký prezident Donald Trump. FBI i ministerstvo spravedlnosti samotnou zprávu i její publikování  kritizovaly s tím, že je zavádějící a má pouze zdiskreditovat vyšetřování údajných zásahů Moskvy do amerických prezidentských voleb v roce 2016, které vede zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.

Podle Trumpa zpráva jeho osobu zcela očišťuje. A na Twitter dnes napsal, že "ruský hon na čarodějnice" ale ve Spojených státech podle něj dál pokračuje. "Po roce, co nekonečně hledali a NIC nenašli, je (obvinění ze) spiknutí mrtvé," dodal Trump a vyšetřování označil za "americkou hanbu".

Nepokoušejte se to zastavit, varují kongresmani

Demokratičtí kongresmani zároveň zaslali prezidentovi dopis, v němž varují před odvoláním náměstka generálního prokurátora USA Roda Rosensteina, který je zároveň náměstkem ministra spravedlnosti. Právě Rosenstein jmenoval loni zvláštního vyšetřovatele tzv. ruské kauzy Roberta Muellera.

Podle demokratických kongresmanů by odvolání Rosensteina i Muellera mohlo vyústit v ústavní krizi, jakou USA nezažily od skandálu Watergate v 70. letech minulého století. Kvůli němu odstoupil tehdejší prezident Richard Nixon.

Muellerovo vyšetřování se opírá o zprávy amerických tajných služeb, podle nichž se Kreml pokoušel mimo jiné hackerskými útoky ovlivňovat prezidentskou kampaň v USA v roce 2016 s cílem pomoci Trumpovi a uškodit jeho protikandidátce Hillary Clintonové. Zvláštní vyšetřovatel se mimo jiné snaží zjistit, zda případně existovala nezákonná ujednání mezi Trumpovým volebním týmem a Moskvou. Trump vyšetřování opakovaně označil za hon na čarodějnice.

Ředitel amerického FBI Christopher Wray se v pátek postavil za svoje podřízené. V interním vzkazu zaměstnancům FBI Wray vzkázal, že navzdory "laciným řečem je práce, kterou dělají, tím, co po nich zůstane". "Za nás mluví naše práce," zdůraznil Wray, jehož Trump do funkce dosadil po odvolání bývalého ředitele úřadu Jamese Comeyho.

Wray, který se s dokumentem republikánů seznámil, osobně zrazoval Bílý dům od toho, aby jej zveřejnil. Totéž učinil náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein. FBI pak vydala prohlášení, v němž se mluví o "hlubokých obavách vyvolaných opomenutím faktů, což má zásadní dopad na přesnost memoranda".

Svým podřízeným Wray vzkázal: "Budeme pokračovat v práci, protože víme, kdo a co jsme, a protože víme, že naše poslání je na prvním místě".

Vážná porušení veřejné důvěry

Podle předsedy výboru pro kontrolu tajných služeb, republikána Devin Nunes ale kontroverzní zpráva dokazuje "vážné porušení veřejné důvěry" ze strany tajných služeb. Nunes doufá, že její zveřejnění vnese světlo "do těchto alarmujících událostí" a vyvolá "reformy, které vrátí Američanům plnou důvěru v jejich vládní instituce".

Zneužití pravomocí se údajně FBI dopustila tím, že v roce 2016 při vyšetřování požádala o rozšíření odposlechů i na Cartera Page, tehdejšího Trumpova volebního poradce. FBI a ministerstvo spravedlnosti měly tehdy svou žádost o rozšíření odposlechů podložit neověřenými informacemi. Ty se zakládaly na zprávě, kterou si údajně objednali a částečně financovali demokraté pro kampaň jejich prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Tiskové oddělení Bílého domu po zveřejnění dokumentu republikánů v prohlášení uvedlo, že zpráva vzbuzuje "vážné obavy o integritu rozhodování na nejvyšší úrovni ministerstva spravedlnosti a FBI při využívání nástrojů ke sledování amerických občanů". 

Ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který je zároveň generálním prokurátorem, uvedl, že zprávu republikánů předá internímu vyšetřovacímu orgánu ministerstva spravedlnosti. Zároveň ale ocenil zaměstnance svého ministerstva s tím, že v ně má "velkou důvěru".

VIDEO: Rok s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

Uplynul rok od uvedení Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států. Podívejte se na sestřih, co také řekl, udělal nebo zapomněl udělat. | Video: Reuters, Asociated Press, whitehouse.gov
 

Právě se děje

Další zprávy