Dejte mi seznam politických vězňů a pustím je na svobodu, řekl Castro po schůzce s Obamou

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 21. 3. 2016 21:18
Kuba pokročila, USA však budou dále zdůrazňovat demokracii a lidská práva, řekl v Havaně americký prezident Barack Obama po jednání s kubánským vůdcem Raúlem Castrem. Hájíme lidská práva, odvětil Castro. Ten označil za hlavní překážku úplné normalizace vztahů obou zemí obchodní embargo, které podle něho brání ekonomickému rozvoji Kuby. Podle Obamy bude blokáda zrušena, není však vůbec jasné kdy.
Foto: Reuters

Havana - Kuba a Spojené státy chtějí i nadále zlepšovat své vztahy, mají však odlišný pohled na otázky lidských práv a rozvíjení demokracie. Shodli se na tom lídři obou zemí Barack Obama a Raúl Castro na tiskové konferenci po jednáních, která byla na kubánské poměry nevídaně otevřená.

Castro označil za hlavní bariéru mezi oběma zeměmi trvající hospodářské embargo. Podle Obamy se Kuba v mnoha směrech zlepšila, ke zrušení blokády však bude třeba mimo jiné pokročit v respektování lidských práv.

Castro prohlásil, že Kuba lidská práva respektuje. "Hájíme lidská práva," řekl Castro na hodinové tiskové konferenci, která byla zcela výjimečná, neboť komunistický vůdce podobná setkání s tiskem nepořádá. "Podle našeho názoru jsou občanská, politická, hospodářská, sociální a kulturní práva nedělitelná, vzájemně závislá a univerzální," dodal.

Žádná země podle něho není stoprocentní v dodržování mezinárodních standardů lidských práv, existují prý v tomto ohledu horší i lepší státy než Kuba.

Dejte mi seznam vězňů

Šéf Bílého domu, který je na historické návštěvě Kuby jako první úřadující americký prezident po 88 letech, zdůraznil, že o budoucnosti své země rozhodnou sami Kubánci. "Stále máme zásadní rozdíly v názorech například na demokracii a lidská práva," prohlásil Obama.

Ačkoli USA podle něho budou tato témata i nadále zdůrazňovat, vynutit změny na Kubě nemohou. Ještě letos by se však zástupci obou států měli sejít v Havaně k diskusi o otázkách lidských práv, například svobody projevu, uvedl Obama.

Kubánský komunistický vůdce, který na začátku konference povolil jednu otázku, byl viditelně zaskočen přívalem dotazů, na něž podle zpravodaje stanice CNN patrně ještě nikdy neodpovídal. "Dejte mi seznam politických vězňů a pustím je na svobodu, než nastane noc," odpověděl na novinářskou otázku, kolik má země politických vězňů. Předtím uvedl, že v některých věcech budou mít vlády obou zemí vždy odlišné názory.

Kubánská vláda obvykle argumentuje tím, že dotyční nejsou trestáni za jiné smýšlení, ale jako zvědové nebo žoldnéři financovaní ze zahraničí. Podle opozice se však od předloňského oznámení začátku normalizace vztahů obou zemí lidská práva na Kubě nezlepšila a desítky lidí jsou stále zadržovány a trestány kvůli svým názorům.

Podle Obamy, který pojal konferenci ve velmi uvolněném duchu a pobízel svého partnera k odpovědím na další otázky - zatímco Castro vyzýval novináře, aby se ptali raději Obamy -, se oba lídři na předcházejícím více než dvě hodiny trvajícím jednání bavili o možnostech ekonomické spolupráce obou zemí.

Obama mimo jiné vyzval Castra, aby umožnil vytváření společných podniků mezi americkými a kubánskými firmami nebo povolil, aby americké firmy mohly přímo zaměstnávat Kubánce.

Problémy? Embargo a Guantánamo

Castro označil za hlavní překážku úplné normalizace vztahů obou zemí obchodní embargo, které podle něho brání ekonomickému rozvoji Kuby. Podle Obamy bude blokáda zrušena, není však vůbec jasné kdy. Jeho vláda prý vyčerpala většinu možností k částečnému uvolňování embarga a nyní je řada na Kongresu. Úplné zrušení však záleží i na stupni zlepšování lidských práv na Kubě, dodal Obama.

Castro jako druhý bod sváru jmenoval americkou základnu v zátoce Guantánamo na východě Kuby, kterou prý má Washington Havaně vrátit. USA mají pozemek v pronájmu již od roku 1903 a po teroristických útocích ze září 2001 tam zřídily kontroverzní věznici pro lidi podezřelé z terorismu. Kuba však tvrdí, že USA zabraly území nezákonně a usiluje o jeho vrácení.

Obama pobývá na Kubě od neděle do úterka a na úvod dnešního programu položil věnec u památníku vůdce kubánského boje za nezávislost na Španělsku José Martího. Poté jej ve vládním sídle ve velmi uvolněné atmosféře přivítal Castro, který nechal na počest hosta zahrát americkou hymnu. Z prezidentského paláce Obama zamířil na podnikatelské fórum, na programu má rovněž setkání se zástupci opozice.

Cesta prezidenta USA na Kubu by měla smysl, pouze pokud by jejím cílem bylo přinutit bratry Castrovy k zrychlení demokratizace a ekonomické svobody. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy