Tato noc rozhodne, Trump jde do TV duelu proti Clintonové. Nikdo se neodvažuje tipovat výsledek

Martin Novák Martin Novák
26. 9. 2016 13:40
První ze tří televizních debat bývá vždy nejsledovanější a zpravidla má i největší vliv na rozhodnutí voličů. Už od roku 1960, kdy první duel s Johnem F. Kennedym prohrál volby Richardu Nixonovi. Republikánský kandidát Donald Trump podle nejnovějších průzkumů na Hillary Clintonovou sice dotahuje, na diskuse jeden na jednoho ale není zvyklý.
Demonstrace proti volbě Donalda Trumpa americkým prezidentem v Mexico City.
Demonstrace proti volbě Donalda Trumpa americkým prezidentem v Mexico City. | Foto: Reuters

New York – Je to sice jen televizní debata, ale pro americké prezidentské kandidáty představuje něco jako den před soudným dnem.

První televizní duel Hillary Clintonové a Donalda Trumpa v noci na úterý středoevropského času zřejmě bude mít rekordní sledovanost. Očekává se, že debatu uvidí skoro sto milionů lidí.

Tedy třetina Spojených států a drtivá většina oprávněných voličů.

Proč den před soudným dnem? První ze tří televizních debat bývá vždy  nejsledovanější a zpravidla má i největší vliv na rozhodnutí voličů.

Těsné klání

Letos to bude mimořádně důležité – průzkumy totiž ukazují, že souboj Clintonová-Trump je vyrovnaný. Podle čerstvého zjištění deníku Wall Street Journal a televize NBC navíc 34 procent voličů připouští, že televizní debaty budou důležitým faktorem v jejich rozhodování.

Z posledních průzkumů voličské podpory vyplývá, že Clintonová přišla o svůj náskok z letních měsíců. Nová analýza agentury Reuters a Ipsos jí připisuje podporu 42 procent lidí, Trumpovi pouze o dvě procenta méně.

Kandidát Republikánské strany navíc vede v některých klíčových státech, kde se bude o celkovém výsledku rozhodovat. Například v Ohiu nebo Severní Karolíně.

Mezi tyto takzvané swing states – tedy státy, kde výsledek je otevřený a nelze ho dopředu odhadnout ani pro Trumpa, ani pro Clintonovou – patří ještě Pensylvánie, Florida či Virginie.

Televizní klání se konají pravidelně od roku 1960 a hned to první do volby výrazně promluvilo. Richard Nixon tehdy přišel do studia proti Johnu F. Kennedymu nachlazený, potil se a vyjadřoval se s problémy, zatímco JFK působil velmi uvolněným dojmem.

Volby, považované do té chvíle za vyrovnané, pak jasně vyhrál.

Zkušená Clintonová, nováček Trump

Donald Trump na podobné debaty ve dvou není zvyklý. V republikánských primárkách vždy diskutoval s více politiky. Naopak Clintonová má s duely "jeden na jednoho" zkušeností dost.

Z demokratických primárek. Před osmi lety jich absolvovala řadu s Barackem Obamou, letos s Bernie Sandersem.

Nikdo si proto netroufá odhadovat, kdo odejde jako vítěz. Málokdy byla prezidentský duel tak očekávaný a zároveň dopředu nečitelný jako tento.

Tématem první devadesátiminutové debaty v noci na úterý má být hlavně ekonomika a nezaměstnanost.

První spor mezi oběma tábory vypukl ještě před začátkem. O roli moderátora.

Na půdě Hofstraovy univerzity na Long Islandu bude diskusi moderovat novinář televize NBC News Lester Holt. Zatímco demokraté chtějí, aby byl aktivní při opravování nepravdivých výroků, podle republikánů má nechat debatu plynout a zbytečně nezasahovat.

"Moderátoři mají hrát decentní úlohu. Nekandidují na prezidenta," řekl televizi Fox News republikánský kongresman Newt Gingrich, zastánce Trumpa.

Problém Hillary Clintonové je jejích posledních 40 let, není neznámou entitou, každý Američan má na ni velmi silný názor, říká bankéř Ondřej Jonáš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy