de Vries: Tajné věznice jsou nemorální

Lenka Málková
22. 9. 2006 19:00
Rozhovor - První protiteroristický koordinátor Evropské unie Gijs de Vries přijel do České republiky na pozvání Institutu pro evropskou politiku Europeum.
První protiteroristický koordinátor Evropské unie Gijs de Vries...
První protiteroristický koordinátor Evropské unie Gijs de Vries... | Foto: Ludvík Hradilek

V Černínském paláci, sídle ministerstva zahraničních věcí, se zúčastnil mezinárodní konference pod názvem Boj proti terorismu - globální výzva 21. století?.

Ve svém vystoupení evropský koordinátor řekl, že nejen Evropská unie, ale celé mezinárodní společenství by mělo bezhlavé útoky namířené na civilisty odsoudit, ať už se jedná o útoky muslimských radikálů nebo takzvaných bojovníků za svobodu.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Gijs M.de Vries:

  • První protiteroristický koordinátor Evropské unie
  • Byl členem nizozemské delegace v Konventu o budoucnosti Evropy
  • V letech 1998 - 2002 náměstek nizozemského ministra vnitra
  • Od roku 1984 byl na čtyři roky členem Evropského parlamentu
  • Bývalý předseda delegace EP pro vztahy s Kanadou

Europeum:

Institut pro evropskou politiku Europeum je think-tankem, který se zaměřuje na programovou, projektovou, publikační a vzdělávací činnost související s procesem evropské integrace.

PŘEČTĚTE SI:

  • Speciál: Britové zmařili nové 11. září
  • Italská policie zmařila útok teroristů
  • Dva roky od bomb v Madridu. Soud začne
  • Rok po Londýně se Evropa ptá: Kde příště?

Evropská unie se ve svém počínání snaží najít křehkou rovnováhu mezi svobodou a bezpečností všech jejich občanů. S rostoucím počtem předávaných informací je tak nutné zvyšit ochrana osobních dat a zajistit tak svobodu každého z nás, dodal de Vries.

Během své návštěvy si pan Gijs de Vries našel pár okamžiků také na otázky novinářů. Deník Aktuálně.cz se ho ptal - jak jinak -na situaci evropské protiteroristické politiky.

A: Můžete nám v pár bodech představit evropskou strategii boje proti terorismu?

Základem všeho jsou dobře fungující národní úřady a jejich těsná spolupráce. Neexistuje společná evropská policie ani zpravodajská služba, Evropské unie pouze koordinuje národní politiky a zefektivňuje tak boj s terorismem.

To, že se nám daří nebo že máme štěstí dokazují letošní zmařené útoky ve Velké Británii či Německu, stejně jako intenzivní spolupráce Europolu a policejních sborů členských států. Díky evropskému zatykači je nyní možné dosáhnout vydání podezřelého zločince z jedné země EU do druhé během jediného měsíce.

Výrazně se také zvýšily bezpečnostní standarty, hlavně na letištích či přístavech, s čímž souvisí  například povinné zavádění pasů s biometrickými prvky.

  • Jsou tu nové pasy, revoluce v dokladech

A: V kterých oblastech je nutné spolupráci prohloubit a fungování prototeroristické strategie tak zlepšit?

Hlavní možné zlepšení vidím ve zrychlení rozhodovacích pravomocí Evropské unie. V oblasti bezpečnosti a spravedlnosti stále platí právo veta a nutná jednomyslnost při hlasováních o životně důležitých krocích v boji s terorismem. Při pětadvaceti členských zemích je však dosažení konsenzu téměř nemožné. Například zvolení nového šéfa Europolu trvalo evropské pětadvacítce celý jeden rok, což je do budoucna nepřípustné.

  • EU bude "lustrovat" telefony a e-mail

A: Souhlasíte tak se včerejším návrhem finské delegace, aby při hlasování v některých otázkách policejní spolupráce a trestní justice bylo zrušeno právo veta?

Ano, souhlasím. Evropská unie si zaslouží novou základní smlouvu, neboli ústavu. V některých otázkách bezpečnosti by se pak mohlo ustoupit od stávající nutné jednomyslnosti.

  • V Unii propukla hádka kvůli imigrantům 

A: Je podle Vás v rámci boje proti terorismu přípustné překročit určité hranice. Mám na mysli americké tajné věznice, mučení atd.?

V boji s terorismem je potřeba dosáhnout rovnováhy mezi bezpečností a svobodou.
V boji s terorismem je potřeba dosáhnout rovnováhy mezi bezpečností a svobodou. | Foto: Ludvík Hradilek

Terorismus je odsouzeníhodný, ale i přesto se boj proti němu musí držet v hranicích zákona. Existence tajných věznic či mučení vězňů, které praktikovaly Spojené státy je nemorální, nelegální a kontraproduktivní. Boj proti terorismu musí probíhat v mezích zákona.

A: Současný terorismus je nábožensky motivovaný. Do Evropy se přitom valí tisíce ilegálních přistěhovalců z muslimské Afriky. Spolupracuje Evropská unie také z africkými zeměmi, co se terorismu týká?

Ilegální migrace z Afriky je nepochybně obrovských problémem současné Evropy. Nespadá to však do mé oblasti, ale je to záležitostí evropských ministrů vnitra a spravedlnosti, případně komisaře Frattiniho. V oblasti terorismu Evropa s africkými zeměmi nespolupracuje.

A: Souhlasíte s tvrzením, že státy, které nemají početnou muslimskou komunitu či odmítly vyslat své vojáky například do Iráku, jsou bezpečnější a vůči teroru imunní?

Terorismus je odsouzeníhodný, ale i přesto se boj proti němu musí držet v hranicích zákona.
Terorismus je odsouzeníhodný, ale i přesto se boj proti němu musí držet v hranicích zákona. | Foto: Ludvík Hradilek

Některé evropské státy mohou mít tento dojem. Řeknou si, iráckou invazi jsme odsoudili, muslimská menšina není v naší zemi tak výrazná, jsme tedy v bezpečí. To však platí například pro Německo a přitom došlo relativně nedávno k neúspěšnému pokusu o teroristický útok na tamní vlaky. Všechny vlády Evropy se musí snažít zajistit patřičnou bezpečnost svých obyvatel, ochránit své území před vstupem teroristů a v neposlední řadě tím přispět k bezpečnost sousedních zemí i celé Evropské unie.

  • Němci už znají jména obou teroristů

A: Spojené státy trvají na tom, aby v rámci boje s terorismem byla ponechána v platnosti detailní databázi pasažérů leteckých společností. Evropská unie však žádá změnu vzájemné dohody a větší ochranu osobních dat. Jak celá situace vypadá právě teď?

Dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy počítala s výměnou dat. Ochrana osobních dat a osobní svoboda by však měla jít ruku v ruce s tím, což se neděje. Momentálně pokračují jednání mezi oběma stranami Atlantiku a je jasné, že bezpečnost leteckého provozu je třeba zajistit. Nic bližšího Vám ale v tuto chvíli nesdělím. 

  • Německá databáze teroristů bude, ale...
 

Právě se děje

Další zprávy