"Dávka smíchu" táhne. Rajský plyn je nový hit klubů

Alexandra Malachovská
30. 9. 2012 15:40
Před nebezpečným plynem varují lékaři i úřady. Balónky jsou však čím dál populárnější
Pozor na nafukovací balónky, varují Rusy úřady.
Pozor na nafukovací balónky, varují Rusy úřady. | Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Ochutnejte "dávku smíchu", vybízejí návštěvníky ruských nočních klubů prodavači takzvaného rajského plynu. Právě ten se v poslední době stává mimořádně žádanou součástí zábavy tamní mládeže.

Oxid dusný, nehořlavý plyn s nasládlou chutí, který se tradičně využívá ve zdravotnictví, se masově prodává ve veselých dětských nafukovacích balóncích. Jeho vdechování vyvolává záchvaty smíchu, ale také halucinace.

Odborníci varují, že jde o nebezpečnou návykovou látku, která může být smrtící. Úřady už zvažují zákaz inhalace a prodeje "legální drogy" ve veřejných prostorách.

Podle ruských médií "balónky smíchu" ovládly za několik uplynulých měsíců kluby, diskotéky a další místa, v nichž se srocují mladí Rusové. Prodávají se ale také na populárních vyhlídkových místech, ve vozidlech či přímo na ulici.

"Městská mládež propadla plynové epidemii," uvedla státní televize RTR. V sérii reportáží se novináři pokusili upozornit na nebezpečí inhalace zdánlivě neškodné látky, která je populární také v jiných zemích. Zdůraznili, že například v Izraeli si tato "legrace" vyžádala životy několika osob a za nelegální prodej "rajského plynu" tam hrozí až půl roku odnětí svobody.

Rajský plyn je lepší než alkohol a skutečné drogy, argumentují mladí Rusové. (Ilustrační foto)
Rajský plyn je lepší než alkohol a skutečné drogy, argumentují mladí Rusové. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Milovníci "zábavného plynu" jsou přesvědčeni o neškodnosti podobné stimulace. Tvrdí, že jeho inhalace je daleko příjemnější a podstatně bezpečnější než užívání alkoholu a drog.

Efekt z vdechování se podle znalců vyrovná silné opilosti. Člověk na několik minut ztrácí orientaci v prostoru, bezdůvodně se směje a neadekvátně reaguje na dění okolo sebe. Plyn působí momentálně a po několika minutách vyprchá.

Podle lékařů ovšem inhalace může způsobit zvýšení tlaku, srdeční arytmii, narušení krevního oběhu i dýchacích funkcí. Důsledkem může být porucha mozku, ztráta vědomí, inkontinence nebo zástava dýchání. "Hrozí srdeční záchvat nebo slabomyslnost. Člověk se také stává sociálně labilním," varuje šéf úřadu pro drogovou závislost ruského ministerstva zdravotnictví Jevgenij Brjun.

Specialisté upozorňují, že poptávka po rajském plynu se v Rusku výrazně zvýšila v souvislosti se zákazem volného prodeje léků s obsahem kodeinu. Ty se využívaly pro přípravu desomorfinových drog, které mají podobné účinky jako heroin, avšak jsou podstatně levnější.

Některé regionální úřady se rozhodly inhalaci i prodej plynu zakázat, přestože to je oficiálně zcela legální. Ve Vladimirské oblasti hrozí za obchodování s touto látkou pokuta až 100 000 rublů (přes 60 000 korun).

"Vzduch Ibizy", jak se rajskému plynu v Rusku také říká, je přitom velmi lukrativním zdrojem příjmů. Za jednu dávku jsou návštěvníci klubu ochotni platit až 500 rublů (asi 300 korun).

Zařízení se jeho prodejem nijak netají a dokonce vydávají účtenky za prodej. Položka je uváděná jako "nafukovací balónek". Balónky se plní plynem z bomb přímo v klubech nebo na ulici.

 

Právě se děje

Další zprávy