Rusko prohrává boj s drogami, obchodníci jsou důmyslní

Alexandra Malachovská, spolupracovnice Aktuálně.cz
11. 8. 2012 23:00
Trh zaplavují narkotika, jejichž prodej není trestný, ale následky užívání děsivé
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Moskva (od naší spolupracovnice) - Ruské protidrogové odborníky straší nová droga, která se začala šířit na východě země. Ničí psychiku, je možná horší než heroin, ale její prodej je beztrestný.

Řeč je o populární směsi omamných látek, která se ale oficiálně prodává jako "prostředek na zacelení děr v pneumatikách".

Protidrogová policie v sibiřském Tomsku proto již vyzvala ruskou Federální službu pro kontrolu obchodování s drogami (FSKN), aby prodej produktu zakázala.

Zároveň upozornila, že jen od počátku roku se objevily čtyři nové druhy drog. Výrobci pro ně využívají nesmyslné názvy, aby se vyhnuli trestnímu stíhání.

Horší než heroin

Regionální zástupce FSKN Igor Tolstonosov agentuře RIA Novosti řekl, že houžev se mezi zájemci šíří v tichosti a bez velké reklamy.

"Naše průzkumy mezi uživateli i specialisty ukazují, že tento prostředek ovlivňuje lidskou psychiku možná hůř než heroin," vysvětlil s tím, že dokud nebude prodej preparátu zakázán v celém Rusku, nemůže policie prodejce nijak stíhat.

Oficiálně se totiž prodává jako prostředek LTI-258, který je určen na opravu gum. V balíčku je ovšem travnatá směs, již výrobce označuje jako "nevhodnou ke konzumaci".

Zboží tak sice neodpovídá popisu, ovšem policie může producenty trestat jen za nezákonný prodej, nikoliv za obchodování s drogami.

Rastišiška, hnojivo pro borovice

Nejde přitom o první bestseller drogové scény v Tomsku. Zakázána byla i Rastišiška, "hnojivo pro borovice" či "prostředek proti zemědělským škůdcům".

Policie požaduje zákaz dalších pěti narkotických prostředků, které se na internetu objevují pod smyšlenými názvy.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Národní protidrogová centrála PČR

Najít tak lze inzeráty na AKB-48, SNS-135 či již zmíněné LTI-258. Dávka přijde na 500 až 800 rublů (asi 300 až 500 korun) a minimální odběr je pět gramů.

"Vítáme vás na našich stránkách. Jste právě ti, na koho jsme čekali. Máme nejnižší ceny a nejvyšší kvalitu... Efekt trvá hodinu až dvě, pro každého individuálně. Nikoho nechceme podvést," slibují obchodníci a zaručují legálnost produktu.

Pasta na mazání pantů

V Novosibirsku se začátkem roku objevila droga TMSP-018, či chcete-li "medová pasta pro mazání dveřních pantů".

Spot, v němž mladí lidé stáli ve frontě na opuštěném místě Novosibirsku a do otevřeného okénka strkali peníze výměnou za balíček bílého prášku, se dokonce objevil na serveru YouTube. Ačkoliv policie dosáhla zákazu prodeje, obchodníci nebyli nijak potrestáni. Formálně totiž nešlo o drogu.

Podle novosibirského odborníka na drogovou problematiku Alberta Sažina si podobné "směsi ke kouření" získávají popularitu zejména kvůli beztrestnosti.

Rusko a drogy

Podle statistik ministerstva zdravotnictví je jen v Moskvě asi milion narkomanů. Oficiálně registrovaných jich je ale jen kolem 30 tisíc.

Celkově se počet uživatelů opiátů v Rusku odhaduje na dva miliony lidí. Další zhruba tři miliony užívají syntetické drogy, hašiš a kokain.

Ačkoliv jsou levnější než heroin, mají neméně škodlivé účinky na lidský organismus. Jejich součástí jsou chemické látky, které mají mnohdy drastické účinky. V rehabilitačních centrech se zvyšuje počet lidí, kteří užívají podobné směsi.

Specialisté si stěžují, že je poměrně problematické zakázat prodej syntetických drog, které zaplavují ruské regiony. Procedura souhlasů může trvat několik měsíců. A po celou tuto dobu nemůže policie nikoho stíhat. "Loni jsme objevili asi 70 nových látek. Jejich chemický vzorec o ničem nevypovídá. Přitom například Rastišiška má zhruba stejný účinek jako syntetická marihuana," vysvětluje Tolstonosov.

Krokodýl

Doslova drogovou epidemii v zemi způsobila látka nazvaná Krokodýl, která se poprvé objevila v polovině minulého století a podle oficiálních údajů ji bere až milion Rusů. Narkotikum vyráběné na bázi desomorfinu má podobné účinky jako heroin, avšak je podstatně levnější a snadno se shání.

Mezi ruskými narkomany jde o druhou nejpopulárnější drogu po heroinu. Kůže získává v místě aplikace zelený nádech, šupinatí a připomínala krokodýlí kůži. Cévy praskají a tkáně odumírají, tělo zaživa zahnívá, rány se nehojí. V lepším případě jsou narkomanům amputovány končetiny, jiní umírají v mukách. Délka života desomorfinových narkomanů je zhruba 18 měsíců.

I tato droga je rozšířená zejména mezi mladými a chudými lidmi. Důvodem je snadná dostupnost látek, z nichž je připravována. Mezi ingredience patří kodein, benzin, jód, acetonová ředidla, fosfor či síra. Při přípravě se využívají toxické látky s obsahem těžkých kovů.

Podle šéfa FSKN Viktora Ivanova v některých regionech až 90 procent narkomanů užívá právě tuto drogu. Teprve od počátku letošního července byl ovšem v ruských lékárnách zakázán volný prodej léků s obsahem kodeinu.

Kudrnka na černé listině

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvěděv proto nařídil povinné drogové testy pro žáky a studenty základních a středních škol. Podle organizací na ochranu lidských práv to ovšem nic neřeší a pouze zvyšuje počet chovanců nápravných zařízení. Rehabilitační střediska pro narkomany naopak chybí.

Restrikce přitom mnohdy působí až absurdně. Ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor před časem zařadil mezi narkotické prostředky dokonce petržel kadeřavou neboli kudrnku. Upozornil, že škodlivé účinky mohou mít semena rostliny s latinským názvem Petroselinum crispum.

Po bouřlivých debatách se odborníci nakonec shodli, že bylinku Rusové mohou jíst, aniž by si vypěstovali drogovou závislost. Nehrozí jim ani trestní stíhání, pokud se nezaměří na semena rostliny.

 

Právě se děje

Další zprávy