"David Cameron? Cože?" Comeback bývalého premiéra šokoval ostrovní tisk

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
13. 11. 2023 11:51
Bývalý britský premiér David Cameron, který v roce 2016 rezignoval po referendu o brexitu, je zpět ve vrcholné politice. Nečekaně obsadí post ministra zahraničí během vládní rošády, kterou se současný premiér Rushi Sunak snaží zachránit svůj kabinet. Oba politici se přitom podle ostrovních médií příliš nemají rádi a zemi chtějí směřovat každý jiným směrem.
"Davide Camerone, vy jste novým ministrem zahraničí? Ó můj bože!" Novináře překvapil bývalý britský premiér. | Video: Reuters

Že Cameron vstoupí do vlády, oznámil Sunak v pondělí ráno. Britské deníky se shodují, že se jedná o velmi překvapivý návrat politika, který se od svého premiérského pádu držel spíše v ústraní. V živém přenosu stanic BBC nebo Sky News bylo slyšet šokované vyjádření moderátorů, které příchod bývalého předsedy vlády do Downing Street velmi zaskočil.

"Davide Camerone, vy jste novým ministrem zahraničí? Ó můj bože!" je slyšet například od novinářů přímo před Downing Street, když Cameron do premiérského sídla vcházel. Reakce novinářů ve studiu byla ještě zaskočenější. Moderátoři Sky News se nevěřícně rozesmáli. "To jsem tedy rozhodně nečekala," zvolala hlasatelka.

Cameron je vnímaný jako umírněný konzervativec, který zemi vedl v době, kdy se oba velké politické bloky snažily jít cestou smírčí středové politiky.

Konzervativní stranu vedl od roku 2005, kdy zažívala velkou krizi a povedlo se mu ji přeměnit a modernizovat. Byl obdobou svého premiérského předchůdce Tonyho Blaira, který podobně reformoval labouristy.

V květnu 2010 Cameron vyhrál volby a od té doby konzervativci Spojenému království vládnou. Jeho kabinet provedl rozsáhlé změny v sociální sféře, imigrační politice, vzdělání a ve zdravotnictví, uspořádal i referenda o změně volebního systému nebo nezávislosti Skotska. Jeho vláda také legalizovala sňatky osob stejného pohlaví v Anglii a Walesu. Snažil se rovněž prosadit bližší vztahy s Čínou a podporoval i vojenský zásah v Libyi.

"Míříme špatným směrem"

Cameron je dnes ale spojován hlavně s brexitem. Coby premiér podobně jako řada jeho kolegů doufal, že se mu svoláním referenda podaří umlčet stále hlasitější euroskeptické názory ve straně a Britové jednoznačně podpoří EU. Před hlasováním slíbil, že pokud brexit projde, rezignuje, což nakonec také udělal. "Nemyslím, že by bylo správné, abych byl kapitánem, který povede naši zemi do jejího dalšího cíle," řekl tehdy.

Ačkoliv inkasoval miliony korun za knihu memoárů, politicky se Cameronovi podle britské stanice Sky News příliš nedařilo. Působil jako poradce nebo vedl vědecké centrum pro výzkum Alzheimerovy choroby. Nedávno se ocitl v centru největšího lobbistického skandálu v Británii za poslední desetiletí, když list Financial Times odhalil, že lobboval u svých bývalých kolegů ve vládě ve prospěch svého zaměstnavatele Greensill Capital.

Ve vrcholné politice se ale až do pondělka neobjevil. Svým přátelům ale údajně už v roce 2018 přiznal, že by se rád vrátil právě jako ministr zahraničních věcí. Na titulních stránkách novin se bývalý premiér objevil naposledy minulý měsíc, když veřejně kritizoval Sunakovo rozhodnutí zrušit vysokorychlostní vlakovou trať HS2 mezi Birminghamem a Manchesterem. "Míříme špatným směrem," prohlásil tehdy.

Nový směr Toryů

Nyní ale David Cameron otočil a se současným šéfem konzervativců chce spolupracovat. "I když jsem s některými jednotlivými rozhodnutími nesouhlasil, je mi jasné, že Rishi Sunak je silný a schopný premiér, který v těžké době prokazuje příkladné vedení," uvedl v pondělí.

Britští komentátoři připomínají, právě pozice ministra zahraničí bývá jedním z mála vládních postů, který přijímají i bývalý premiéři: příliš se v této funkci nezaobírají domácí politikou, a na mezinárodní scéně naopak těží ze svého renomé.

"Přestože jsem v posledních sedmi letech nebyl v přední linii politiky, doufám, že mé zkušenosti - jedenáct let jsem byl předsedou Konzervativní strany a šest let premiérem - mi pomohou řešit zásadní výzvy," prohlásil Cameron.

Jeho návrat je ale překvapivý i proto, že ještě před měsícem se od jeho odkazu Rishi Sunak na stranické konferenci veřejně distancoval a slíbil, že zemi přinese změnu.

"Před několika týdny Rishi Sunak prohlásil, že David Cameron je součástí neúspěšného statu quo, nyní ho přivádí zpět jako svůj záchranný člun," glosoval šéf volební kampaně opozičních labouristů Pat McFadden. "Tím končí premiérovo směšné tvrzení, že nabízí změnu po třinácti letech selhání konzervativců."

 

Právě se děje

Další zprávy