Dával Číně informace o ponorkách, dostal 25 let vězení

man
25. 3. 2008 13:00
Američan čínského původu podle soudu zradil
Americká ponorka, kotvící v jihokorejském přístavu
Americká ponorka, kotvící v jihokorejském přístavu | Foto: Reuters

Los Angeles - Z Číny se přestěhoval do Spojených států a tam teď půjde do vězení za to, že tajemství své nové země předával té, v níž se narodil.

Takový je osud šestasedmdesátiletého Američana čínského původu Chi Maka, kterému kalifornský soud vyměřil čtyřiadvacet a půl roku vězení.

Chi pracoval v továrně společnosti Power Paragon v kalifornském Anaheimu. Firma se zabývá vývojem zařízení, které ztěžuje nepřátelům zachycování a identifikaci ponorek.

Citlivá a utajená data si kopíroval na CD, která prostřednictvím svého bratra předával Pekingu.

FBI jej zatkla na konci roku 2005 poté, co disky nalezla v kufru jeho příbuzných na letišti v Los Angeles. Chystali se odletět do Hongkongu.

Američan čínského původu se hájil tím, že kopírování dat nepovažoval za nelegální. Federální obžaloba pro něj žádala třicetiletý trest, soud byl nakonec mírnější.

"Nikdy jsem této zemi nechtěl ublížit. Miluji ji," prohlásil Chi Mak před soudem. Jeho obhájci tvrdili, že informace, které si kopíroval, nebyly tajné a navíc byly dost zastaralé. Soud to ale odmítl.

K roztržce mezi USA a Čínou, týkající se špionáže, došlo už vloni. Washington obvinil čínské ministerstvo obrany, že se jeho hackeři nabourali do počítačového systému Pentagonu.

Napadení čínskými hackery hlásil i úřad německé kancléřky Angely Merkelové.

 

Právě se děje

Další zprávy