Datum odchodu USA z Iráku: 31.3. Bush je proti

man, Reuters
26. 4. 2007 20:18
Obě komory Kongresu odhlasovaly stažení z Iráku
George Bush bude zákon, prosazený demokraty, vetovat.
George Bush bude zákon, prosazený demokraty, vetovat. | Foto: Reuters

Washington - Po Sněmovně reprezentantů také horní komora amerického Kongresu Senát schválila zákon, který uvolňuje další peníze pro válku v Iráku a zároveň stanovuje pevné datum pro návrat vojáků USA domů.

Poslanci i senátoři vyhověli žádosti prezidenta George Bushe o dalších 100 miliard dolarů na vedení válek v Iráku a Afghánistánu. Ale chtějí, aby američtí vojáci opustili Irák do 31. března příštího roku.

A stahování všech jednotek by mělo začít nejpozději letos 1.října

Termíny prosadili  demokraté, kteří mají v obou komorách Kongresu po listopadových volbách většinu.

Bílý dům: Je to hlasování pro neúspěch

Zákon prošel v Senátu poměrem hlasů 51 ku 46, ve sněmovně poměrem 218 hlasů ku 208, přičemž se z velké části hlasovalo podle stranické příslušnosti. Demokraté byli pro, Bushovi republikáni proti.

V Senátu se k demokratům přidali dva republikáni, demokrat Joe Lieberman, který loni kandidoval jako nezávislý, hlasoval s republikány.

Prezident už oznámil, že zákon vetuje, protože je proti stanovení závazných termínů pro americké stažení z Iráku. Stále tvrdí, že Američané mohou odejít, až zajistí v Iráku klid.

Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová je ostrou kritičkou Bushe. Žádá rychlé stažení USA z Iráku.
Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová je ostrou kritičkou Bushe. Žádá rychlé stažení USA z Iráku. | Foto: Reuters

Demokraté nemají ani v jedné z komor Kongresu dostatek hlasů - tedy dvě třetiny - aby veto prezidenta přehlasovali.

V opačném případě se podle něj budou radovat Al-Káida a další nepřátelé Spojených států. 

"Sněmovna hlasovala pro selhání a neúspěch v Iráku. Prezident tento zákon nepodepíše," uvedla mluvčí Bílého domu Dana Perinová.

Demokraté Bushovi zazlívají, že se stále snaží vyhrát válku, která je už prohraná. Tvrdí, že vysílání dalších vojáků do Iráku nemá smysl a pokračování tamních ofenzív nikam nevede.

"Kolik amerických vojáků ještě budou muset pozabíjet sebevražední útočníci a bomby, aby tento prezident konečně řekl, kdy a jak z Iráku odejdeme? " otázal se v diskusi před hlasováním demokrat Patrick Murphy.

Republikáni se naopak domnívají, že armáda musí v Iráku vydržet a s dostatečným počtem vojáků ještě může situaci v blízkovýchodní zemi stabilizovat.

Odchod jako z Vietnamu ?

"Můžeme odejít z Iráku, stejně jako jsme odešli z Libanonu, Vietnamu nebo Somálska. Ale znovu po sobě zanecháme chaos," řekl šéf republikánů ve sněmovně John Boehner.

Veřejné mínění je spíše na straně demokratů. Podle průzkumů si většina Američanů přeje odchod jednotek z Iráku. Průzkumy ukazují, že totéž si přeje i většina Iráčanů.

USA nyní mají v Iráku 146 tisíc vojáků, od začátku války v březnu 2003 zahynulo v zemi více než tři tisíce Američanů.

 

Právě se děje

Další zprávy