Datoví experti: Prokremelské straně byly připočteny miliony falešných hlasů

ČTK ČTK
21. 9. 2021 20:40
Ruští datoví experti odhadují, že prokremelské straně Jednotné Rusko byly při volbách do Státní dumy z minulého týdne připočteny miliony falešných hlasů, uvádí internetový list The Moscow Times. Známý kritik Kremlu Alexej Navalnyj označil volby za ukradené. Jednotné Rusko, které je spojené s hlavou země Vladimirem Putinem, získalo podle předběžně oznámených výsledků 49,82 procenta hlasů.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Fyzik Sergej Špilkin, který je znám analýzami volebních dat zaměřenými na podvody, odhadl, že Jednotnému Rusku odevzdalo ve skutečnosti hlas pouze 31 až 33 procent voličů, a ne téměř polovina, jak tvrdí ústřední volební komise. Skutečná volební účast podle něj byla pravděpodobně 38 procent, tady citelně nižší, než uváděných 52 procent. To by znamenalo, že asi 14 milionů hlasů pro Jednotné Rusko bylo nepravých.

Špilkin své závěry opírá o analýzu dat z 97 000 volebních místností, v nichž se snaží najít anomálie, které mohou naznačovat falšování. Pokud některé okrsky hlásily rekordně vysokou účast a podporu pro Jednotné Rusko, může to znamenat, že právě tam bylo do uren vloženo množství nepravých lístků. Špilkin vychází z přesvědčení, že k falšování nedocházelo všude. Díky "čestným volebním místnostem" mohl odhalit takzvané jádro, tedy skutečnou úroveň podpory vládní straně a míru volební účasti.

K podobným závěrům došli také další statistici. Biolog a datový odborník Alexej Kuprijanov se domnívá, že Jednotnému Rusku při volbách projevilo důvěru okolo 30 procent voličů. "Falšování v letošním roce dosáhlo strašlivých rozměrů," napsal na facebooku.

Další odborník na analýzu dat, Boris Ovčinnikov sdělil, že Špilkinův odhad míry falšování by měl být vnímán jako ten nejstřízlivější. "Hlubší analýzy by mohly vést k odhadu vyšší míry falšování," sdělil.

Proti oficiálním výsledkům se vymezil také vězněný opoziční politik Alexej Navalnyj. Ten se domnívá, že jeho kampaň, v jejímž rámci radil voličům, komu z opozičních kandidátů mají svěřit svůj hlas, byla "technicky úspěšná", její faktický úspěch ale znemožnilo falšování hlasů.

"Náš výsledek byl ukraden, přepsán tím nejprimitivnějším způsobem," napsal Navalného tým na instagramu. Jeho příznivci by se prý neměli nechat výsledkem letošních voleb odradit. "Máme jen jednu zemi (…) a boj za ni není sprint, ale dlouhý a těžký maraton," vzkázal z vězení aktivista.

Nevládní organizace Golos, která se zabývá monitoringem voleb, odhadla, že z ohlášených hlasů byla asi třetina falešná.

Letošním ruským volbám předcházely měsíce represí úřadů vůči opozici. Úřady před volbami prakticky zajistily, že nejznámější a nejhlasitější kritici Kremlu nekandidovali, a zároveň vystupňovaly tlak na nezávislá média či obránce lidských práv, uvedla dříve tisková agentura AP. Průběh voleb odsoudila řada zemí a zahraničních bloků včetně Evropské unie, Británie nebo USA.

Video: Josef Pazderka o ruských volbách v DVTV

Kandidáti nemají rovný přístup do médií a režim má politický proces pevně v rukou, říká šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka. | Video: Martin Veselovský, Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 6 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy