Video: Tohle se děje na Ukrajině. Děsivé chvíle v zákopu i ledový klid na prahu smrti

bb bb
2. 12. 2023 8:00
Další video dokládající syrovost a hrůzy války zveřejnil na Krymu narozený filmař Oleh Sencov. Tento bývalý ruský politický vězeň, nyní bojuje v řadách ukrajinské armády.
Ukrajinský filmař z Krymu zveřejnil záběry z dramatické bitvy v zákopech u Avdijivky | Video: Youtube/Бутусов Плюс

Na zhruba půlhodinovém originálním záznamu z října 2023 se jednotka 47. mechanizované pěší brigády chystala v zákopech na střet s ruskými okupanty, kteří útočili na její pozice u Avdijivky. "(Záběry) stojí za zhlédnutí každému, kdo chce pochopit, co to znamená být ukrajinským vojákem, který dnes brání naši zemi na jednom z nežhavějších míst fronty," píše se v popisku u videa.

Útok agresorů trval od úsvitu. Na videu v jednu chvíli uslyší skupina ukrajinských vojáků blížící se ruské tanky. Mezi nimi jsou i zranění, kteří žádají, ať jim spolubojovníci nechají zbraně a sami se stáhnou. Zdraví vojáci to odmítají. V tu chvíli pravděpodobně velící voják s ledovým klidem čeká na další instrukce. Musí mu být jasné, že smrt nebo těžké zranění jsou jednou z variant, které ho v následujících chvílích čekají.

Ohlušující palba a řev motorů tanků donutí Ukrajince, kteří se shání po protitankové střele, schoulit se na dně zákopů. Později dorazí k místu ukrajinské tanky ze Západu. Ranění jsou odvezeni do týlu k ošetření.

Aktuálně se nejtvrdší boje na Ukrajině dál vedou právě v okolí Doněcka a na severním úseku fronty v oblasti města Kupjansk. Boje na daných úsecích fronty trvají již řadu týdnů..

Ve snaze obklíčit Avdijivku posílá ruská armáda své muže "ve vlnách" a zaznamenává obrovské ztráty, uvedla minulý týden agentura AFP. Ve městě před válkou žilo na 30 tisíc lidí, nyní jich ve zdevastované zástavbě za neustálých útoků zůstává asi 1500. "Všechna pole jsou prostě pokrytá mrtvolami," uvedl ukrajinský voják Oleksandr.

Mělo by se to dělat jinak. Analytik popsal "peklo" západní pomoci Ukrajině (24. 11. 2023)

To, jakým způsobem Západ poskytuje pomoc Ukrajině, je logistické peklo, říká MIkulecký | Video: Blahoslav Baťa, Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy