Co znamená slovo traktor a soudruh? Korejci si navzájem nerozumí, vydají nový slovník

Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 10. 2018 20:34
Jihokorejci si se Severokorejci kvůli dlouhodobému odloučení přestali rozumět. Rozdíly má nyní smazat nový vnitrokorejský slovník.
Setkání Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Ilustrační foto.
Setkání Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Jihokorejci a Severokorejci si po 70 letech izolace a odloučení přestali jazykově rozumět. A to i přesto, že před druhou světovou válkou tvořili jeden stát.

Problém s vzájemným porozuměním měl nedávno i olympijský hokejový tým složený z hráček KLDR a Jižní Koreje. Zatímco Jihokorejky běžně používají slova odvozená z anglických termínů, jako je bruslení a puk, Severokorejky jim nebyly schopny bez znalosti angličtiny porozumět. Aby se předešlo nedorozumění, byl jim ještě před začátkem soutěže vyroben malý slovníček, který měly vylepený na skříňkách v šatnách.

A podobnou cestou se nyní chce vydat i jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Chystá nový vnitrokorejský slovník.

Kniha Korejcům pomůže v oblastech, kde se jazykové výrazy nejvíc liší. Severokorejci například nerozumí odbornějším termínům z techniky či ekonomiky. Lidé z KLDR bez znalosti daňového systému a se státem udělujícím bydlení rovněž nechápou termíny jako daně nebo bezdomovectví. Problémy mohou nastat i při společných stavbách železnic.

Podle jazykovědkyně Kim Wanseo, která na jih uprchla ze Severní Koreje v roce 2002, je v současnosti jen 70 procent jazyka obou národů stejných.

Jaká slova znesnadňují korejské porozumění?

 • Puk
 • Bruslení
 • Daně
 • Bezdomovectví
 • Soudruh
 • Základní škola
 • Korejská válka
 • Traktor
 • Husa
 • Salát
 • Na/nad

Speciální požadavky KLDR

Na novém slovníku by měly pracovat obě strany. "Byli jsme jeden národ, když král Sedžong vynalezl hangul (korejské písmo, pozn. red.). Ale studená válka rozdělila korejský národ a jeho území na dvě. Sedmdesát let oddělení změnilo významy a užívání korejských slov na jihu a na severu," vysvětlil jihokorejský premiér Lee Nak-yeon pro jihokorejskou agenturu Yonhap.

KLDR má ale na slovníková hesla specifické požadavky. Jihokorejský termín "on" tradičně označující lídra severní části poloostrova nesmí být ve slovníku použit, stejně tak se v něm nesmí vyskytovat příklady vět, kde jsou zmíněny Spojené státy.

Další debaty o standardizované podobě jazyka se týkaly termínu "soudruh", který na jihu získal význam pro přítele z dětství, či hanlivých spojení na jedné nebo druhé straně hranice.

První pokusy o vytvoření společného "Velkého slovníku národního jazyka" s více než 330 tisíci znaky v roce 2005 inscenoval tehdejší jihokorejský premiér Roh Moo-hjun. Vyjednávání kvůli napjatým politickým vztahům ztroskotala.

Korejské písmo hangul vzniklo v roce 1442 z potřeby nabídnout lidem jednoduchou formu textu, jehož studium podle pověsti zabere jedno odpoledne. Za jeho vznikem stál král Sedžong Veliký a dodnes se vznik písma oslavuje na obou stranách hranice. Jihokorejci ho oslavili 9. října státním svátkem, Severokorejci si jeho vznik připomenou 15. ledna. Obnovené debaty o vzniku společného slovníku připadly na výročí 600 let od korunovace krále Sedžonga.

VIDEO: Kim Čong-un na summitu v Jižní Koreji

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un na historickém summitu s prezidentem Jižní Koreje mluvil o míru, prosperitě a vztazích mezi Korejci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy