Czech annual GDP grows 2.6 percent as construction recovers

Tereza Holanová ČTK Tereza Holanová, ČTK, Ivan Eckhardt
14. 8. 2014 12:25
Czech economy grew 2.6 percent in second quarter of 2014 compared to same period last year, according to preliminary estimate by Czech Statistical Office
Czech economy grew 2.6 percent year-on-year in the second quarter of 2014
Czech economy grew 2.6 percent year-on-year in the second quarter of 2014 | Foto: Thinkstock

Prague - The Czech economy grew 2.6 percent in the second quarter of 2014 compared to the same period last year, according to a preliminary estimate by the Czech Statistical Office (CSU). The growth was driven above all by a recovery in the manufacturing industry. “The manufacturing of vehicles and rubber and plastic products did particularly well,” said the agency.

CEZ eyes worst year since 2006

Minister: Russia's embargo may force EU to help producers

Moreover, the construction sector increased for the first time after a long recession, Home Credit analyst Michal Kozub pointed out. The year-on-year growth rate in the second quarter was on the highest level in the past three years, said UniCredit Bank analyst Pavel Sobisek.

“This time last year, the economy was almost at the bottom, sinking because of the second wave of the crisis,” said Kozub.

In a quarter-on-quarter comparison, Czech GDP stagnated in the second quarter, mostly as the result of a sharp drop in tobacco tax revenues after customers stocked up on tobacco products at the end of 2013, said the CSU.

The zero-percent quarter-on-quarter growth was a disappointment to some analysts. “Expectations were of a 0.2 percent growth,” said Citifin analyst Tomas Volf.

“This year's first quarter was an anomaly because the growth was so strong. A warm winter and accumulated demand from the previous year pushed the economy higher than usual. It would be difficult to keep up this pace,” said Kozub.

The Czech economy will grow 2.5 percent this year, estimates the Czech Banking Association (CBA). “These is no reason to overestimate the importance of the sanctions against Russia,” said CBA economist Eva Zamrazilova, adding that Germany's surprising slowdown in the second quarter poses a bigger risk.

According to Germany's Federal Statistical Office, the EU's biggest economy shrank by 0.2 percent from April to June, mostly because of disappointing exports and lower investments especially in the construction sector. This was Germany's first GDP drop in over a year. Germany is the Czech Republic's key business partner.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy