CEZ eyes worst year since 2006

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Ivan Eckhardt
12. 8. 2014 16:17
Czech semi-state energy giant CEZ's profit dropped 40 percent to CZK 17.2 billion (EUR 620 million) in first half of 2014 and revenues decreased by 10 percent from 2013
CEZ HQ in Prague
CEZ HQ in Prague | Foto: Reuters

Prague - Czech semi-state energy company CEZ's net profit dropped 40 percent to CZK 17.2 billion (EUR 620 million) in the first half of 2014. The decrease was caused by a drop in wholesale electricity prices and an exceptionally warm winter, says the company. Electricity prices decreased from almost EUR 60 per megawatt-hour in 2011 to approximately EUR 30 this spring.

Police reopen case of EUR 55 mil nuclear waste repository

CEZ to receive EUR 100 million in compensation from Albania

The company's operating revenues decreased from CZK 113 billion (EUR 4.1 billion) to CZK 101.7 billion (EUR 3.6 billion). EBITDA was CZK 39.9 billion (EUR 1.4 billion).

CEZ expects to post a net profit of CZK 29 billion (a little over one billion euros) this year, a year-on-year decrease of almost 18 percent. Such a result would be the worst since 2006, when CEZ's net profit was CZK 28.8 billion.

Last year, CEZ reported a net profit of CZK 35.2 billion (EUR 1.3 billion), a 12 percent drop from 2012's profit of CZK 40.2 billion (EUR 1.4 billion).

“I consider the results 'moderately positive'. I praise a better-than-expected EBITDA and further cuts in fixed expenses,” said Patria Direct analyst Tomas Sykora.

Amid decreasing profits, CEZ is currently focusing at cutting expenses. CEZ plans to cut 16 percent of permanent operating costs in 2015 and 2016, said CEO and board chairman Daniel Benes.

CEZ is still the Czech Republic's most profitable company, but its shareholders have few reasons to be cheerful.

CEZ paid CZK 21.5 billion (EUR 770 million), or 61 percent of last year's net profit, as dividends to shareholders. Most of this sum, about CZK 15 billion (EUR 540 million) went to CEZ's biggest shareholder, the Czech state, which owns an approximately 70 percent stake in the energy giant.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 23 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 23 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy