Minister: Russia's embargo may force EU to help producers

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz, Ivan Eckhardt
7. 8. 2014 10:03
Czech agricultural exports to Russia during first six months of 2014 were worth CZK 1.5 billion (EUR 54 million)
Foto: Jan Barek

Prague - The ban or limitation on exports of agricultural products to Russia may cause significant problems to some Czech producers as well as a drop in agricultural prices in the EU market, said Czech Agriculture Minister Marian Jurecka and Agrarian Chamber chairman Jan Veleba. A price drop in the EU would particularly hit Czech fruit producers.

Russia's Lukoil leaves Czech market, citing sanctions

EU sanctions against Russia to harm Czech exporters

Russian President Vladimir Putin signed a decree earlier this week banning the import of agricultural products from the countries that had imposed economic sanctions against Russia. The decree, expected to be in force for one year, does not name individual countries, but it is assumed that the Czech Republic, an EU member state, is among them.

A number of EU members, such as Germany or Poland, massively export agricultural products to Russia. “These countries will have to sell the products somewhere, and the first place they will go to is, of course, the European Union's market,” said Veleba. Russia's embargo, he says, will cause overpressure in the EU market and, consequently, a drop in agricultural prices. “This will definitely happen to fruit products, which are undergoing a crisis in the EU even without Russia's sanctions,” he said.

“If European Union countries cannot export their goods to Russia, then these goods will create overpressure in the EU market and there may be a significant drop in the prices of some commodities,” Minister Jurecka told the state-run Czech Television.

The minister also said that in addition to individual European countries handling the situation on the national level, the European Commission's working committees and the Council of the EU should address the issue too. “If this measure of President Putin has a really strong negative effect on the European Union's market, then we will have to find some strong intervention mechanism to help agricultural and fruit producers,” said Jurecka.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 13 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy