Zírejte na miliardové divy. Rusko a Čína pořádají hry

Martin Novák Martin Novák
4. 2. 2014 7:08
Co spojuje a rozděluje kontroverzní olympijské hry roku 2008 v Pekingu a ty letošní v Soči?
Vlajky před halou Fišt, kde budou olympijské hry v pátek slavnostně zahájeny.
Vlajky před halou Fišt, kde budou olympijské hry v pátek slavnostně zahájeny. | Foto: Reuters

Praha - Zasněžené vrcholky kavkazské hory Fišt podle autorů symbolizuje stejnojmenný stadion, kde v pátek slavnostně začne XXII. zimní olympiáda.

Tato architektonická extravagance, která pojme čtyřicet tisíc sedících diváků,  připomíná jinou olympiádu. Tu v roce 2008 v Pekingu, kde stadion Ptačí hnízdo nebo aréna pro vodní sporty Vodní kostka ukazovaly světu, jak Čína umí připravit letní hry ve velkém stylu.

Architektonické divy měly vedle dalších věcí předvést novou Čínu, rostoucí globální supervelmoc se vším všudy. Se Soči to vypadá obdobně. Má ukázat nové Rusko. Fungující, moderní, prosperující.

Tento fakt spojuje Peking a Soči. Obojí jsou hry, které nejsou jen pořádány, ale které mají světu dokázat pokrok pořadatelských států. A vládci těchto států dělají vše pro to, aby o tom ostatní přesvědčili.

Ne náhodou jsou olympiády v Soči a Pekingu dosud nejdražšími. Náklady na Soči se vším všudy podle odhadů přesáhnou padesát miliard dolarů, ačkoliv původní rozpočet činil dvanáct miliard.

Vancouver a Londýn se žádnou pompézností nevyznačovaly, protože zkrátka hry "jen" pořádaly. A nečelily protestům za porušování lidských práv.

Peking stál zhruba o pět miliard méně než Soči, ovšem infrastruktura pro letní hry je mnohem rozsáhlejší, například už jen olympijská vesnice musí být daleko větší. Londýnská olympiáda stála přitom zhruba patnáct miliard dolarů.

Ruští kritici napadají korupci, která stavební práce provázela. Předražené zakázky získávaly firmy lidí, kteří jsou blízcí Kremlu, vládě nebo Ruskému olympijskému výboru.

Upozorňují i na ekologické škody, které vznikly kácením lesů a vypouštěním škodlivin do Černého moře i půdy.

V Pekingu sportovištím ustoupily obytné budovy a tisíce lidí se musely nedobrovolně stěhovat, v menší míře k tomu došlo i v Soči.

Demonstrace a protesty se smějí v kavkazském letovisku odehrávat jen ve vyhrazených zónách a musejí mít předběžné povolení. To je stejné jako v Pekingu, kde si ale nakonec nikdo v obavách z postihu nedovolil žádat o povolení protestovat.

Lidé se v Pekingu k návštěvníkům ze zahraničí chovali vstřícně a usměvavě, ale báli se mluvit o čemkoliv, co by mohlo zavánět kritikou (autor tohoto textu byl tehdy na olympiádě jako zpravodaj Aktuálně.cz - více ZDE).

Čína byla před šesti lety kritizována za nezvládnutý smog, politické vězně a otřesné podmínky, za jakých dělníci olympijská sportoviště a projekty budovali.

Pekingské Ptačí hnízdo.
Pekingské Ptačí hnízdo. | Foto: Martin Novák

Vůči Rusku se mezinárodní kritika více týká zákonů diskriminujících homosexuály a lesbičky. To v Číně před šesti lety nebylo, ačkoliv i tam je - bez speciálního zákona - veřejné projevování odlišné sexuální orientace tabu.

Existují názory, že pořádaní olympiády zeměmi, kde se porušují lidská práva, je vlastně pozitivní. Protože se na ně upozorní a více se o nich mluví a píše.

Řada lidí je ale opačného názoru.

"Domnívám se, a mluvím za celou naši organizaci, že je velmi špatné pořádat olympiádu v Rusku a vůbec v každé zemi, kde se pošlapávají lidská práva. Sportovní a olympijské hnutí by mělo být zodpovědnější ve svém rozhodování. Jsme pro to, aby vysoce postavení politici do Soči nejezdili a sportovci, kteří tam budou, by měli o lidských právech nahlas hovořit," uvedla na dotaz Aktuálně.cz Ulrika Westerlundová, ředitelka Švédské federace za práva gayů a lesbiček (LGBT).

Po šesti letech víme, že řadu slibů čínský režim nesplnil. Cenzura i pronásledování oponentů vládnoucí komunistické strany pokračuje, životní prostředí v Pekingu se k lepšímu příliš nezměnilo (až loni v létě vláda oznámila dlouhodobější plán na snížení emisí).

Skokanský areál pro OH 2014.
Skokanský areál pro OH 2014. | Foto: Reuters

Putin a Soči mají oproti Číňanům větší smůlu v tom, že hrozba teroristického útoku se tentokrát jeví jako reálná. Soči tak více než Peking připomíná pevnost v obležení, v akci je údajně na sedmdesát tisíc policistů a vojáků.

"Je hloupost, řekl bych až bláznovství, pořádat olympiádu v regionu, kde dochází k teroristickým útokům a vojenským operacím. Nezbývá než doufat, že k žádnému krveprolití během her v Soči nedojde, naprosto chápu obavy některých zahraničních delegací," řekl Aktuálně.cz v telefonickém rozhovoru z Moskvy Oleg Orlov z organizace Memorial, zabývající se monitorováním porušování lidských práv v Rusku.

Ale i v Pekingu byly obavy, byť ne tak velké. Jen dva dny před zahájením her ujgurští separatisté na západě země při útoku na policejní stanici připravili o život deset lidí. Číňané měli strach hlavně z útoků v metru: na každé stanici byla kontrola zavazadel jako na letišti.

Soči sice metro nemá, ale sebevražední atentátníci a atentátnice si v Rusku při útocích často vybírají autobusy...

Mnozí politici na slavnostní zahájení her v pátek nepřijedou. Čínský prezident Si Ťin-pching určitě přijede a lze očekávat, že jeho sedadlo bude někde poblíž Vladimira Putina. Ten si slavnostní zahájení v Pekingu jako premiér moc neužil, protože se krátce před ním dozvěděl o gruzínské ofenzívě na Jižní Osetii a nařídil protiútok ruské armády.

Gruzie mu začátek "jeho" nadcházející olympiády určitě nezkazí, spíše jsou toho mocní teroristé.

Ale ještě k té korupci a předraženým zakázkám v Soči: Člověk se neubrání spekulaci, jak by to asi vypadalo v Praze, kdyby šla historie jinou cestou a česká metropole by pořádání letní olympiády pro rok 2020 dostala.

 

Právě se děje

Další zprávy