Verdikt padl dnes dopoledne u Evropského soudního dvora v Lucemburku a Česko bylo jako vůbec první z nových členských zemí EU potrestáno za to, že nezajistilo vzájemné uznávání lékařských a zubařských diplomů, tedy svobodný pohyb lékařů a zubařů.
Žalobu podala na Českou republiku Evropská komise počátkem května loňského roku. Praha tak nyní bude muset uhradit náklady řízení a zjednat ve věci nápravu.
Prezidentské veto
Lhůta, do níž měla být směrnice zavedena, uplynula před více než dvěma lety - 30. dubna 2004, ale i po dnešním vynesení rozsudku nějakou dobu potrvá, než se to podaří.
Provinění ČR
- směrnice Rady 93/16/EHS ze dne 5. dubna 1993 o usnadnění volného pohybu lékařů a vzájemného uznávání jejich diplomů, osvědčení a jiných dokladů o dosažené kvalifikaci
- směrnice Rady 78/686/EHS ze dne 25. července 1978 o vzájemném uznávání diplomů, osvědčení a jiných dokladů o dosažené kvalifikaci zubních lékařů obsahující opatření k usnadnění účinného výkonu práva usazování a volného pohybu služeb
Původně měla směrnici uvést do zdejších paragrafů novela zákona o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře.
Prezident Václav Klaus však návrh zákona o péči o zdraví lidu, ke kterému byla novela připojena, vetoval a vrátil k projednání do sněmovny. Ta však o vráceném zákonu nemohla hlasovat, a tak se momentálně čeká na to, až návrh novely obdrží nově zvolení poslanci.
Soudní řízení v Lucemburku je až posledním způsobem, jak se podobné případy v Unii řeší. Poté, co členský stát Evropské unie nesplní kroky požadované evropskými směrnicemi, předchází žalobě dvojí písemné varování.
Pokud by Česko svůj problém nevyřešilo ani po soudním verdiktu, může dostat finanční pokutu.
Ministerstvo: Problém řešíme
Podle mluvčího českého ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta se problém podaří vyřešit. Česko by se podle něj pokutě mělo vyhnout.
Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka je novela zákona o lékařské komoře připravena a do půl roku by ji měla projednat sněmovna.
Spor o dětské pleny
Doposud nejsledovanější kauzou Evropské komise a ČR byla diskuze kolem snížené sazbě DPH na pleny.
V červenci zahájila Komise řízení pro porušení evropského práva vůči České republice a dalším čtyřem zemím EU a zároveň oznámila, že podnikne kroky, aby se dětské pleny dostaly mezi položky se sníženou DPH.
Česká republika přitom při zařazení dětských plen mezi plnění se sníženou sazbou vycházela ze znění směrnice, která opravňuje členské státy zdaňovat sníženou sazbou mimo jiné výrobky hygienické ochrany.
Komise v tomto případě ale k předání případu Evropskému soudnímu dvoru neuvažovala.