Severní polokouli zasáhla vlna velkých požárů, ukázaly satelity. Hořelo i v Arktidě

ČTK ČTK
6. 7. 2022 22:07
Severní polokouli naší planety na jaře a na počátku léta zasáhlo mnoho intenzivních požárů. Hořelo i za polárním kruhem na Aljašce, na jihozápadě Spojených států a začátkem léta také v Evropě - ve Španělsku, ve Francii a v Německu. Upozornila na to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).
Foto: Shutterstock

Na jaře a na začátku léta byly monitorovány požáry s vysokou intenzitou na severní polokouli, konstatuje ve své zprávě služba Copernicus. Například v americkém státě Nové Mexiko sledovala požáry, které hořely od poloviny dubna a hořely ještě koncem května a začátkem června.

Požární aktivita na severní polokouli však zatím letos nebyla neobvyklá, uvedl Mark Parrington z CAMS.

V Evropě služba CAMS monitorovala například rozsáhlý požár ve španělské Andalusii, poblíž pobřeží Costa del Sol, který letos propukl 8. června a kvůli němuž muselo být evakuováno 2000 osob z nedalekého města Benahavis. Systém sledoval také řadu dalších požárů po celém Španělsku.

Každé léto věnují vědci z CAMS zvláštní pozornost požárům v severských lesích a ve vysokých severních zeměpisných šířkách. V prvních červnových týdnech se na Aljašce objevilo více požárů, než kolik činil průměr let 2003 až 2021. To vedlo k přenosu kouře směrem k Severnímu ledovému oceánu. Údaje o požárech v Arktidě vykazovaly po celý červen typické denní hodnoty, ale CAMS je pozorně sleduje, protože v posledních několika týdnech vzniklo více požárů v Republice Sacha na Sibiři a v Čukotském autonomním okruhu.

"Během letošního léta zatím sledujeme poměrně typické trendy, kromě Nového Mexika a Aljašky," konstatuje expert na požáry Parrington. Upozorňuje však na zvýšenou hořlavost vegetace, a tím i na zvýšené riziko rozsáhlých požárů, jejichž skutečný výskyt a rozsah je obtížné předvídat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 06:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupresněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy