Co si ještě naplánovat? Nový test odhalí, kdy vás zradí tělo

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 9. 2015 15:08
Tým britských badatelů z londýnské univerzity King's College vyvinul test, na jehož základě je prý možné s ohromující přesností předpovídat selhání jednotlivých orgánů, jakožto i choroby spojené se stárnutím. Zaměřuje se na rozdíl mezi kalendářním a biologickým věkem. Zdraží tento objev některým lidem zdravotní pojištění?
Stárnutí je relativní.
Stárnutí je relativní. | Foto: Thinkstock

Londýn - Kolik je vám let? Odpověď na tuto zdánlivě jednoduchou otázku hledali vědci celé roky.

I v biologii platí, že čas je relativní a skutečný věk - tedy faktické opotřebení organismu - se může od toho kalendářního lišit o celé roky.

Tým britských badatelů z londýnské King's College vyvinul test, na jehož základě je údajně "s ohromující přesností" možné předpovídat selhání jednotlivých orgánů, jakožto i choroby spojené se stárnutím. Například rakovinu nebo degenerativní onemocnění mozku.  

Lékaři při novém vyšetření v tělech pacientů pátrají po charakteristických změnách na 150 genech u 65letých švédských dobrovolníků a porovnávají je s 25letými pacienty, již mají sedavé zaměstnání.  

"Na všech našich tkáních jsou patrny známky stárnutí, to je normální. Tyto změny ale mohou zároveň předurčovat řadu věcí, například dlouhověkost a úpadek kognitivních funkcí. Zdá se, že po čtyřicítce na tomto základě můžeme určit, jak rychle pacient stárne a kdy nejspíš zemře," potvrdil BBC vedoucí výzkumného týmu Jamie Timmons.

Objevy, k nimž spolu s kolegy došel, tak s definitivní platností potvrzují, že jsou věk a zdraví dvě odlišné a do značné míry na sobě nezávislé věci.

Dalším zajímavým objevem ostrovanů je fakt, že to, zda člověk stráví celý den na lenošce, nebo se věnuje bohulibým tělesným aktivitám, nemá na rychlost stárnutí žádný vliv.

Dvousečná zbraň

Ukázalo se, že díky nové diagnostické metodě jsou lékaři schopni s ohromující mírou přesnosti předpovědět, čí zdravotní stav se začne v blízké době prudce zhoršovat a kdo ze seniorních pacientů v nadcházejících letech zemře.

Skutečně můžeme vybrat lidi, u nichž bude naprosto minimální pravděpodobnost, že v následujících letech zemřou, i skupinu, u níž je pravděpodobnost 45 procent.

"Skutečně můžeme ukázat na lidi, u nichž bude naprosto minimální pravděpodobnost, že v následujících letech zemřou, i na skupinu, u níž je pravděpodobnost blízké smrti 45 procent," konstatuje Timmons z King's College.

Objev jeho týmu může zafungovat jako dvousečná zbraň. Na jedné straně může přispět k včasnějšímu vyšetřování rizikových osob, na straně druhé by mohli nové testy začít požadovat pojišťovny a zaměstnavatelé, aby tak mohli předejít nákladům spojeným s léčbou, respektive pracovní neschopností.

Lidé by tak v konečném důsledku mohli mít dražší pojištění či složitější pracovní uplatnění jen pro své genetické dispozice, které se navíc vůbec nemusí projevit. Ti, kdo by se dozvěděli, že nejspíš zemřou v relativně brzkém věku, by si ale na druhou stranu nemuseli lámat hlavu s penzijním připojištěním.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy