Demence se projevuje o roky dříve, než lidé pocítí problém

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 27. 8. 2015 21:20
Zejména nepozorované zrady krátkodobé paměti se objevují až dva roky před tím, než je většina pacientů diagnostikována se stařeckou demencí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Chicago - Zapomínání v pokročilejším věku jako takové není důvodem k obavám.

Problém nastává ve chvíli, když si dotyční přestanou uvědomovat, že něco zapomínají.

Studie amerických vědců prokázala, že jsou to právě nepozorované zrady především krátkodobé paměti, jež se objevují až dva roky před tím, než je většina pacientů diagnostikována se stařeckou demencí.

Závěry výzkumného týmu University Medical Centre v Chicagu, které byly publikovány v odborném magazínu Nature, prokázaly, že si lidé se zmíněnou degenerativní poruchou mozku přestávají uvědomovat selhávání paměti dokonce až tři roky před tím, než u nich běžná vyšetření demenci odhalí.

Tým badatelů sledoval 2000 dobrovolníků starších šestasedmdesáti let, u nichž se demence dosud neprojevila. Účastníci byli požádáni, aby zaznamenávali, jak často mají problém si něco zapamatovat, a také o to, aby ohodnotili svou paměť.

U 239 sledovaných jedinců, u kterých byla později diagnostikována demence, se projevily výrazné a neuvědomované výpadky paměti v průměru 2,6 roku před diagnózou.

Všímat si problémů blízkých

"Naše objevy vedou k závěru, že neuvědomování si selhávání paměti je jeden z nevyhnutelných dopadů demence na lidský mozek. Tento příznak byl běžný, ale až dosud jsme nevěděli, že se vyskytuje ve všech případech," cituje server deníku The Guardian vedoucího výzkumného týmu Robert Wilson.

"Přes drobné odlišnosti v tom, kdy neschopnost uvědomit si problémy s pamětí začala a jak rychle se rozvíjela, se zmíněná nevědomost projevila doslova u každého pacienta s demencí," dodal Wilson.

A jaký může mít objev amerických vědců praktický přínos? Studie prokázala, jak důležité je, aby si rodinní příslušníci všímali toho, co se s jejich blízkými děje, a pomáhali lékařům stanovovat diagnózu, popřípadě dotyčného na problém upozornili a doporučili mu návštěvu lékaře.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Rozhovory o íránském jaderném programu podle EU pokročily, obnoví se za týden

Jednání o íránské jaderné dohodě, jež vedou ve Vídní světové mocnosti, bude vyžadovat vetší snahu všech zúčastněných, uvedl Enrique Mora, který jednáním předsedá jménem Evropské unie. Podle vedoucího íránské mise Abbáse Arákčího rozhovory postupují kupředu i přes jisté obtíže, napsala agentura Reuters. Jednání budou opět pokračovat příští týden.

Jednání se účastní země, jež uzavřely dohodu o íránskou jaderném programu, vyjma Spojených států, jež se z ní stáhly. Americká delegace ale dostává o rozhovorech informace. Setkání ve Vídni předsedá Evropská unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy