Bangui/Moskva - Tři ruští novináři mířili v pondělí večer do města Sibut ve Středoafrické republice jen s místním řidičem.
Měli se tam setkat se svým fixerem. Tak se říká člověku, který v nějaké zemi pracuje pro zahraniční novináře. Sjednává jim schůzky, tlumočí a pomáhá s plánem cesty.
Před desátou hodinou ale jejich automobil zastavili ozbrojenci v uniformách. Jen třiadvacet kilometrů před Sibutem všechny tři novináře zastřelili.
Orchan Džemal, kameraman Kirill Radčenko a režisér filmových dokumentů Alexandr Rastorgujev byli ve Středoafrické republice teprve třetí den. Jejich cílem bylo natočit film o ruských žoldnéřích známých jako Vagnerova skupina, kteří od začátku roku ve válkou zmítané zemi působí.
Podle agentury AP měli u sebe kromě filmové techniky osm tisíc dolarů v hotovosti.
Natočit nestihli téměř nic. Den před svojí smrtí žurnalisté navštívili základnu Vagnerovy skupiny. Ta se nachází v paláci bývalého diktátora, kanibala a samozvaného císaře Jeana-Bedela Bokassy.
Na základně je příslušníci Vagnerovy skupiny odmítli vpustit dál a vyzvali je, ať si zařídí povolení od místních úřadů.
Z hlavního města Bangui novináři cestovali po setmění, což cizincům zahraniční ambasády kvůli špatné bezpečnostní situaci výrazně nedoporučují.
Blízko lukrativních zakázek
Středoafrická republika je v občanské válce. V zemi působí desítky různých milic. Prezident Faustin-Archange Touadér ovládá jen hlavní město Bangui a oblasti na jihu od metropole. A to jen s podporou ruské armády a ruských žoldnéřů.
Moskva mu oficiálně poskytuje vojenskou pomoc i vojenské poradce. Rusům jejich angažmá loni schválila Rada bezpečnosti OSN, přítomnost v zemi prezentovali jako misi s cílem stabilizovat situaci v zemi.
Podle ruského deníku Novaja Gazeta je prezident obklopen ruskými poradci i bodyguardy, kteří zajišťují jeho bezpečnost.
Žoldnéřů z Vagnerovy skupiny je ve Středoafrické republice zhruba 2500. Mnozí z nich mají zkušenosti z válek na Ukrajině a v Sýrii.
V čele skupiny stojí podnikatel blízký ruskému prezidentovi - Jevgenij Prigožin, přezdívaný Putinův kuchař. Říká se mu tak, protože kromě jiných aktivit vlastní také síť restaurací a cateringové firmy.
Prigožin je majitelem Vagnerovy skupiny, do které rekrutuje hlavně vojáky a důstojníky se zkušenostmi z ruské armády. Ke strategii Vagnerovců patří snaha expandovat tam, kde je možné dostat se k lukrativním zakázkám na těžbu nerostného bohatství.
V Sýrii se ruští žoldnéři pokusili na začátku roku neúspěšně obsadit naleziště plynu, která mají pod kontrolou Američany podporovaní kurdští bojovníci ze Syrských demokratických sil. Ve Středoafrické republice jsou rozsáhlá naleziště diamantů a zlata, uvádí Rádio Svoboda v souvislosti s aktivitou Vagnerovy skupiny v této zemi.
Angažmá ve Středoafrické republice je součástí ruské strategie na větší přímý vojenský vliv na kontinentu. Na vyslání ruských vojáků a poradců se dohodl loni s Vladimirem Putinem také súdánský prezident Umar Bašír.