Člověk začal ovlivňovat teplotu na Zemi před 180 lety, naznačuje analýza klimatologů

Martin Novák Martin Novák
26. 8. 2016 19:45
"Podle hustoty a šířky letokruhů je možné vyčíst, jaké byly teploty. Ale spíše to platí pro letní období. Dřevo narůstá v létě, v zimě skoro ne," řekl před časem Aktuálně.cz český klimatolog Ladislav Metelka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Lidská činnost se projevuje na změnách klimatu přibližně 180 let, tvrdí skupina klimatologů na základě analýzy korálových útesů, ledovců a letokruhů stromů.

Studie publikovaná v časopise Nature uvádí, že oteplování v důsledku aktivity člověka začalo zhruba po roce 1830. Změny se rychleji projevovaly na severní polokouli.

Tehdy samozřejmě lidé růst teplot nezaznamenali a nebyl výrazný. Analýza nicméně podle autorů prokázala, že právě tehdy začal trend neustále se zvyšujících průměrných teplot.

"Kryje se to s dobou, kdy lidé začali ve velkém spalovat fosilní paliva," cituje server Live Science klimatoložku Kate Marvelovou z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Mezi fosilní paliva se počítají hlavně ropa, zemní plyn a uhlí.

Experti šli v "rekonstrukci" až půl tisíciletí zpátky. Zkoumali růst korálů, vrstvy ledu v ledovcích, šířku letokruhů.

"Podle hustoty a šířky letokruhů je možné vyčíst, jaké byly teploty. Ale spíše to platí pro letní období. Dřevo narůstá v létě, v zimě skoro ne," řekl před časem Aktuálně.cz český klimatolog Ladislav Metelka.

Vědci mají k dispozici výsledky pravidelných měření teploty až od 90. let 19. století. Poprvé se pokusili systematicky zmapovat starší období.

"Poznatky o počátcích oteplování ukazují, že dosavadní záznamy z konce devatenáctého století neposkytují úplný obraz o tom, jak lidé změnili klima," uvádí spoluautorka výzkumu, Nerilie Abramová z Australské národní univerzity. "Výsledky jsou jasné. Změny klimatu, jaké známe dnes, začaly před 180 lety," tvrdí.

Zástupci 196 zemí světa se loni v prosinci dohodli na klimatickém summitu v Paříži, že do konce 21. století století udrží globální oteplování na takové úrovni, aby průměrná teplota nevzrostla o více než dva stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou.

Tedy s dobou před průmyslovou revolucí v devatenáctém století.

 

Právě se děje

Další zprávy