Jakarta - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes dorazila z Japonska do Indonésie na druhou zastávku své cesty po Asii.
Na programu má schůzku se svým indonéským protějškem Hasanem Wirayudou a ve čtvrtek ji přijme také prezident Susilo Bambang Yudhoyono.
Jednání zahrnují celou řadu témat od hospodářské spolupráce po boj s klimatickými změnami, jednoznačně nejvíce se ale mezi analytiky probírá skutečnost, že mezi čtyřmi zeměmi, která si americká šéfdiplomatka pro svou premiérovou zahraniční cestu vybrala, se většinově muslimská Indonésie zjevně ocitla coby zástupce celého islámského světa.
Indonéská minulost Baracka Obamy
Nová americká administrativa, která si dala za úkol napravit vztahy USA s muslimy pošramocené během osmiletého úřadování George Bushe, má navíc na čem stavět, pokud jde o získávání srdcí a myslí ve čtvrté nejlidnatější zemi planety.
Nový šéf Bílého domu Barack Obama zde totiž jako dítě strávil čtyři roky (druhý manžel jeho matky byl Indonésan), a Indonésané jej proto tak trochu považují za „svého".
Na Clintonové tedy nyní je, aby přesvědčila své indonéské hostitele a potažmo celý islámský svět o upřímnosti slibu, který dal Barack Obama před měsícem ve svém inauguračním projevu: že Spojené státy chtějí ve vztazích s muslimskými zeměmi „hledat novu cestu vpřed, založenou na společných zájmech a vzájemném respektu".
Válka proti terorismu bez podrývání demokracie
V případě Indonésie je tímto společným zájmem i boj proti militantnímu islamismu, který má v této zemi na svědomí řadu lidských životů včetně těch, jež si vyžádaly pumové útoky na turisty vyhledávaném ostrově Bali pouhý rok po 11.září.
Indonésie si (i díky technické pomoci USA) dosud v boji proti terorismu vedla podle bezpečnostních expertů více než dobře. Na rozdíl od Američanů se navíc v tomto tažení vyhnula excesům a porušování lidských práv, a její demokratický kredit tak dále posiluje.
Dnes podle organizace Freedom House představuje jedinou plně fungující demokracii v oblasti jihovýchodní Asie. I proto Washington tolik stojí o to, aby dobré vztahy mezi oběma zeměmi dále sílily a aby Jakarta pomohla vylepšit obraz USA ve zbytku islámského světa.