Propuštěná Aljochinová: Putinova amnestie je propaganda

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2013 13:14
Marija Aljochinová si ve vězeňským táborem odpykávala dvouletý trest.
Foto: Reuters

Moskva - Obě doposud vězněné členky Pussy Riot už jsou na svobodě. Marija Aljochinová a nově také Naděžda Tolokonnikovová opustily dnes díky amnestii vězení. Obě chtějí dál bojovat proti politickým poměrům v Rusku.

Ženy si odpykávaly dvouletý trest za předvolební výtržnost v pravoslavném chrámu. Aljochinová opustila vězeňský tábor v Nižním Novgorodu, Tolokonnikovová zase opouští věznici v sibiřském Krasnojarsku.

V prvním rozhovoru po propuštění Aljochinová televizní stanici Dožď řekla, že nynější prezidentská amnestie není ničím jiným než propagandistickým tahem Kremlu. Ona osobně by se prý nejraději osvobození zřekla.

"Kdyby bylo možné amnestii odmítnout, udělala bych to," uvedla. "Nepovažuju tuto amnestii za humanitární akt, je to propaganda," dodala Aljochinová. "Dozpívaly bychom to do konce, píseň je třeba vyslechnout celou, nejen jednu sloku," odpověděla na dotaz novinářů, zda by svůj skutek zopakovala.

"Rusko bez Putina"

Pohublá, ale bojovně naladěná Tolokonnikovová při odchodu z krasnojarského vězení skandovala "Rusko bez Putina". Na svobodě chce pomáhat odsouzeným politickým vězňům.

"S odchodem z vězení pro mě teprve všechno začíná. Hranice mezi svobodou a nesvobodou je v Rusku úzká, žijeme v autoritářském státě. Po osvobození na mně leží odpovědnost za ty, kdo ve vězení zůstávají," řekla novinářům.

Tolokonnikovová byla v posledních týdnech hospitalizována v krasnojarské vězeňské nemocnici pro tuberkulozní pacienty, kam byla přemístěna po protestní hladovce. Podle ruských médií se v Krasnojarsku má setkat s Aljochinovou, která za svou přítelkyní míří na Sibiř z povolžského Nižního Novgorodu.

Propuštění členek Pussy Riot se v souvislosti s amnestií prezidenta Vladimira Putina očekávalo.

Pussy Riot se proslavily loni v únoru svou "punkovou modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina" v hlavním moskevském chrámu. Tři dopadené členky kapely byly odsouzeny za výtržnost na dva roky, trest měl vypršet v březnu 2014.

Třetí ze zatčených členek skupiny, Jekatěrina Samucevičová, dostala místo pobytu ve vězení dvouletou podmínku a v říjnu byla po 178 dnech za mřížemi propuštěna.

Církev nabízí dialog

Agentura ITAR-TASS oznámila, že Evropský soud pro lidská práva dnes přijal žalobu odsouzených členek Pussy Riot na ruský stát. Advokáti rockerek v již dříve podané žalobě žádají, aby soud Rusko uznal vinným z potlačování svobody projevu, z omezování osobní svobody, z mučení a omezování práva na spravedlivý soud. Štrasburský soud žalobu přijal a zároveň sestavil sedm otázek, které má ruská justice zodpovědět.

Ruská pravoslavná církev dnes nabídla členkám Pussy Riot dialog. Jejich čin v moskevském chrámu Krista Spasitele byl sice přímo namířen proti rostoucímu politickému vlivu pravoslavných popů, církev nicméně chová naději, že názory dívek "prošly vývojem". Podle mluvčího moskevského patriarchátu jsou duchovní připraveni s Aljochinovou a Tolokonnikovovou o jejich postojích diskutovat.

"Jsme připraveni k dialogu. Nikomu ho ale vnucovat nebudeme," řekl ruským novinářům mluvčí patriarchátu Vsevolod Čaplin. K určitému kontaktu podle něj došlo už během věznění obou dívek - několik vzkazů si prý vyměnili přes advokáty, Aljochinová se na vedení církve obrátila i dopisem. "K radikální změně jejich názorů ale dialog zatím nevedl," připustil Čaplin.

Sám Putin před dvěma dny prohlásil, že amnestie pro členky Pussy Riot je spjata výlučně s humanitárními důvody a neznamená přehodnocení jejich činu. Aljochinová a Tolokonnikovová jsou matkami malých dětí.

Ruská vězeňská správa připravuje propuštění stovek amnestovaných vězňů. Očekává se také propuštění zatčených aktivistů Greenpeace zadržených v Rusku kvůli protestu proti těžbě ropy.

 

Právě se děje

Další zprávy