Za poslední rok v Číně vzrostl počet osob nakažených virem HIV více než o polovinu. Skutečný rozsah epidemie však zůstává podle odborníků neznámý. Na vině je špatný monitoring a malá informovanost veřejnosti.
Zatímco loni dosahoval oficiální počet nakažených jen necelých devadesát tisíc, na konci letošního září to bylo již 135 tisíc. Vicepremiér Wu upozornil na rozdíl mezi oficiálními čísly a skutečností. Podle odhadů je diagnostikováno pouze patnáct procent nemocných Číňanů, léčí se jich pak ještě menší procento. Některé oblasti dokonce odmítají zveřejnit skutečné statistiky v obavě z možného zpomalení ekonomického růstu a z poklesu vlastní politické moci.
Oficiální čísla neexistují, pouze odhady
Mluví se o statisících. Samotná Čína předpokládá, že ke konci roku 2003 dosáhl počet nakažených virem HIV 840 tisíc. Odhad Světové zdravotní organizace mluví o poněkud příjemnějších 650 tisících. Podle OSN se počet nakažených v Číně pohybuje mezi 430 tisíci a milionem a půl. Čínští aktivisté souhlasí s těmi nejčernějšími prognózami. Milion nakažených je podle nich realistické číslo.
Více o současné situaci ve světě ČTĚTE ZDE
Nejčastějším způsobem přenosu viru HIV je jako ve většině zemí prostituce, následovaná šířením mezi drogově závislými a přenosem z matky na dítě. V nejvíce postižené provincii Henan se řada lidí nakazila z infikovaných krevních transfuzí. Špatná ekonomická situace v 90. letech donutila místní rolníky k hromadnému a nedostatečně kontrolovanému prodeji krve. Výsledkem je, že 0,26 % těhotných žen zde bylo diagnostikováno jako HIV pozitivní.
Podle ředitele čínské státní rady pro prevenci AIDS Wang Lung-teho se předpokládá, že virus se bude napříč čínskou populací šířit ještě rychleji. Netýká se již jen rizikových skupin, jako jsou lidé živící se prostitucí a narkomani.
V současnosti je téměř 41 procent čínských případů nakažení způsobeno nitrožilní aplikací drog, 23 procent dárcovstvím, či lépe řečeno prodejem krve, a pouze devět procent pohlavním stykem. Příčina ve 23,4 procenta případů je nejistá.
Světový den boje proti AIDS
Čína se připravuje na Světový den boje proti AIDS, který každoročně připadá na 1. prosince. Tématem letošního dne zní "Ženy, dívky a HIV/AIDS". Podle posledních výzkumů jspu právě ony 2,5krát náchylnější k infekci HIV než jejich mužské protějšky.
Přibližně polovina všech infikovaných HIV na světě jsou dnes ženy, zatímco v minulosti byl AIDS považován spíše za onemocnění mužů.