Vzácný okamžik v KLDR. Muž, bez kterého by Kim nepřežil, přiletěl do Pchjongjangu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 20. 6. 2019 10:36
Hlavy států do Severní Koreje, nejizolovanější země světa, běžně nejezdí. Nyní výjimku udělala Čína. I její prezidenti ale přijíždějí do Pchjongjangu zřídka, naposledy se to stalo v roce 2005.
Lídr KLDR Kim Čong-un a čínský prezident Si Ťin-pching
Lídr KLDR Kim Čong-un a čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Reuters

Vzácný okamžik znovu nastal ve čtvrtek. Na návštěvu přiletěl čínský prezident Si Ťin-pching. Zástupce země, která je pro severokorejský režim klíčová z hlediska jeho přežití.

Devadesát procent veškerého zahraničního obchodu KLDR připadá na Čínu, zbylých deset na ostatní svět.

Čínská média neupřesnila, o čem se Si a Kim bavili. Jednání by se však měla soustředit na oživení stagnujících rozhovorů o severokorejském jaderném programu a na ekonomické otázky, uvedla agentura AP.

Si Ťin-pching přijel v době, kdy má vůdce Severní Koreje za sebou dvě historická setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Přímé rozhovory ale nevedly k žádnému průlomu. Spojené státy zatím nechtějí rušit ekonomické sankce proti KLDR a ta se odmítá vzdát jaderných zbraní a raket dlouhého doletu.

To všechno v době, kdy se Čína a Spojené státy ocitly na hraně obchodní války a navzájem si hrozí cly.

Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl na návštěvu KLDR

Čínského prezidenta vítají v Pchjongjangu davy lidí | Video: Reuters

Pod kontrolou Číny

Podle analýzy agentury Reuters chce Si návštěvou zrovna v tuto chvíli demonstrovat Trumpovi, že i přes jeho rozhovory s Kim Čong-unem zůstává Čína zemí s klíčovým vlivem na Severní Koreu.

"Pokud by Si podpořil v tuto chvíli Severní Koreu ekonomicky, třeba i za cenu porušení mezinárodních sankcí, Kim Čong-un by nemusel vyjednávat s Američany v nevýhodné pozici. Mohl by si ponechat jaderné zbraně a zároveň by dostával z Číny klíčovou ekonomickou pomoc," uvedl pro Reuters Kim Hjun-vok z Korejské národní diplomatické akademie v Soulu.

Jinými slovy Peking chce potvrdit, že nic kolem Severní Koreje se nebude dít bez jeho souhlasu a mimo jeho kontrolu.

Tvrdší Peking

Fakt, že čínský prezident byl v Pchjongjangu naposledy v roce 2005 (tehdy stál v čele země Chu Ťin-tchao), není náhodný. V témže roce provedla Severní Korea svůj první atomový test, přes nesouhlas Pekingu.

Jaderné testy a zkoušky raket dlouhého doletu čínské vedení nepodporovalo a distancovalo se od nich, omezilo i kontakty se severokorejskými politiky. V roce 2017 se pak Čína dokonce připojila k ekonomickým sankcím Organizace spojených národů, což mělo pro Severní Koreu závažné následky. Čínský export do KLDR v roce 2018 poklesl o 88 procent, což se týkalo i uhlí nebo pohonných hmot. Čínský dovoz ze Severní Koreje klesl o třetinu.

Číňané si však v žádném případě nepřejí ekonomický kolaps Severní Koreje. Nejen kvůli tomu, že tato země je pro ně kartou v soupeření se Spojenými státy a Japonskem. Kritická hospodářská situace už roky vede k exodu Severokorejců do Číny za prací.

Loni Peking přitvrdil vůči severokorejským migrantům, nainstaloval na společné hranici podél řeky Jaly více bezpečnostních kamer, postavil nové strážní věže a zpřísnil hlídky na hranici. Policie také častěji provádí razie a zatýkání v domech, kde se podle jejích informací skrývají Severokorejci.

Podívejte se na schůzku Vladimira Putina a Kim Čong-una ve Vladivostoku:

Ruský prezident Putin se sešel s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem | Video: agentura AP
 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy