Čínský prezident dokáže situaci v Hongkongu "rychle a humánně" vyřešit, tvrdí Trump

ČTK ČTK
15. 8. 2019 8:57
Americký prezident Donald Trump kvůli krizi v Hongkongu pomýšlí na osobní schůzku se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Ve středu večer místního času (ve čtvrtek nad ránem SELČ) to napsal na Twitteru. USA daly ve středu najevo své hluboké znepokojení ohledně informací, že do oblasti sousedící s Hongkongem se přesunují čínské polovojenské síly.
Desítky obrněných vozů u hranic s Hongkongem | Video: Reuters

Trump na Twitteru uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že když Si Ťin-pching bude chtít rychle a humánně vyřešit problém s Hongkongem, dokáže to. "Osobní schůzka?" ukončil tweet šéf Bílého domu.

Oba prezidenti se naposledy sešli v červnu při summitu skupiny G20 v japonské Ósace.

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, zažívá už více než dva měsíce mohutné demonstrace. Začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně ale přerostly v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Mezi požadavky se objevuje také omezení vstupu turistů z pevninské Číny do Hongkongu.

Agentura DPA píše, že Trump byl ve Spojených státech v poslední době stále silněji kritizován kvůli tomu, že se jasně nepostavil za demokratická práva obyvatel Hongkongu.

Video: Zablokované letiště a metro plné slzného plynu. Hongkongské demonstrace pokračují

Tisíce demonstrantů blokují hongkongské letiště | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy