reklama
 
 

Čínský Nefritový králík na Měsíci dojezdil, nejde opravit

12. 2. 2014 21:10
Šestikolové robotické vozítko Nefritový králík - čínsky Jü-tchu - přistálo 14. prosince

Peking - První čínské lunární vozítko pojmenované Nefritový králík nelze opravit a přístroj už není schopen jízdy po měsíčním povrchu. Podle agentury AFP o tomto dnešním oficiálním oznámení informovaly čínské sdělovací prostředky.

Dálkově řízené vozítko určené k průzkumu Měsíce nelze opravit, aby mohlo splnit svou misi, citovala agentura Nová Čína z krátkého oficiálního prohlášení. Koncem ledna se u stroje projevily problémy s mechanickým ovládáním, které od té doby znemožňují jeho správný provoz, dodala.

Příčiny poruchy vědci zatím neupřesnili. Podle specialisty Čínské akademie vesmírných technologií Pchanga Č'-chaa ji mohla způsobit například silná radiace, slabá gravitace či extrémní výkyvy teplot.

Šestikolové robotické vozítko Nefritový králík - čínsky Jü-tchu - přistálo na Měsíci 14. prosince společně s modulem Čchang-e 3. O dva dny později už začalo na Zemi posílat první fotografie. Kromě snímání Měsíce měl robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po přírodních zdrojích.

Čína se loni stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Dobývání přirozeného souputníku Země je dalším krokem ambiciózního vesmírného programu Číny, jejíž raketa v roce 2003 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země člověka. Vesmírný program je v Číně zdrojem velké hrdosti a nejnovější úspěchy lunárního vozidla tam sledovaly miliony lidí.

autor: ČTK | 12. 2. 2014 21:10

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama