Peking - Čínská justice posílá každoročně na popraviště zřejmě víc lidí než ostatní státy světa dohromady.
Smrt dostávají nejen odsouzení vrazi, ale například i úplatkáři, drogoví dealeři nebo lidé zodpovědní za distribuci vadných léků či potravin.
Média vůbec poprvé zveřejnila rozhovor s policejním důstojníkem, který má v Pekingu popravy na starosti a střílí odsouzené.
Deník Peking Wanbao (Pekingské večerní zprávy) vyzpovídal popravčího Chu Siaa. Ten svoji práci označil za záslužnou. "Ti lidé po zásluze dostávají to, co jim patří za zločiny, kterých se dopustili," uvedl.
Bývalý voják je u policie už devatenáct let. Když začínal, nejprve popravám přihlížel a měl za úkol po provedení rozsudku ohledat mrtvoly. Pak se jich ujal sám.
"Napoprvé jsem nebyl nervózní, až na podruhé. Bál jsem se, že první výstřel selže, nebo neukončí život odsouzeného a já pak budu ostatním k smíchu," řekl novinářům.
Podle něj popravit odsouzeného "není takový problém, jak si mnozí myslí". "Držíme metr dlouhou zbraň a stojíme čtyři metry od odsouzeného. Zamíříme a stiskneme spoušť, to je všechno."
"Velká část odsouzených je v takovém psychickém stavu, že se sesunou k zemi a nejsou schopni vstát. Výjimkou byl jeden bývalý voják, který se najednou rozeběhl proti mé pušce," uvedl Chu Siao.
Čína nezveřejňuje statistiky týkající se popravených osob. Každoročně se však jedná o tisíce lidí. Popravy jsou výhradně neveřejné.
Organizace Amnesty International se domnívá, že v Číně je každý rok odsouzeno k smrti více lidí než ve všech ostatních zemích dohromady.
Například v USA v roce 2010 popravili šestačtyřicet odsouzenců. Američané ale usmrcují injekcí. V Íránu nebo Saúdské Arábii ročně popraví řádově stovky osob.
Jedinou evropskou zemí, kde se ještě nejvyšší trest uděluje a vykonává (zastřelením), je Bělorusko. Loni tam popravili dva odsouzené.