Čínský disident Liou Siao-po umírá. Vláda v Pekingu ho propustila na léčení, jakoukoli vinu odmítá

Kateřina Procházková, Sinopsis
5. 7. 2017 16:31
Čínský disident, literát a nositel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po bojuje o život. Podle rodiny mu vězeňští lékaři diagnostikovali rakovinu jater. Rodinný právník mluví dokonce o finálním stadiu nemoci s rozsáhlými metastázami. Komunistický režim v Pekingu Lioua kvůli nemoci po devíti letech vězení podmínečně propustil. Drží ho ve veřejné nemocnici, kde je ale pod neustálým dohledem policistů.
Čínský disident Liou Siao-po.
Čínský disident Liou Siao-po. | Foto: Reuters

Peking - Mezinárodní lidskoprávní organizace, čínský disent i řada západních států tlačí na komunistický režim v Pekingu, aby propustil disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-pa a umožnil mu léčbu v zahraničí. 

Čínská vláda to ale odmítá.

Jako důkaz, že je o Lioua údajně dobře postaráno, šíří na sociálních sítích video o jeho údajné "bezproblémové" léčbě.

Jediný, kdo k má k čínskému disidentovi přístup, jsou vybraní členové rodiny včetně jeho ženy Liou Si.

Po ocenění svého muže Nobelovou cenou strávila víc než sedm let v domácím vězení. Trpí dlouhodobě depresemi a srdeční chorobou.

Podle rodinných právníků chce, aby se Liou léčil v zahraničí.

Mezinárodní petice na podporu Lioua

Totéž požadují i protestní nóty, zaslané vládami Spojených států, Německa nebo Evropské unie do Pekingu.  

Petici požadující Liouovo bezpodmínečné propuštění podepsalo sto padesát čtyři nositelů Nobelovy ceny.

"Liou je prvním čínským nositelem Nobelovy ceny míru, který více než třicet let bojoval za lidská práva svých spoluobčanů," uvádí se v ní.

Peking ale jakoukoli změnu Liouova současného stavu odmítá.

Tlak na jeho propuštění a léčbu v zahraničí označuje za vměšování do vnitřních záležitostí země.

Náměstek čínského ministra spravedlnosti dokonce uvedl, že Liouova rodina je s léčbou v Číně údajně spokojena. 

Na sociálních sítích, včetně v Číně blokovaných stránek, se mezitím objevilo video nejasného původu.

Pravděpodobně čínská policie na něm předvádí, jak je o Lioua "dobře" postaráno. Vězeň na záběrech podstupuje nejrůznější zdravotní vyšetření a zjevně psychicky podlomen oceňuje čínskou léčbu.

Vězení za Chartu 08

Liou Siao-po strávil ve vězení v čínské provincii Liao-ning zhruba devět let. Za mříže se dostal v souvislosti se spoluautorstvím tzv. Charty 08.

Dokumentu, v kterém 350 čínských intelektuálů a aktivistů žádalo v roce 2008 komunistickou vládu v Pekingu, aby dodržovala lidská práva a umožnila demokratizaci země.

Manifest, inspirovaný někdejší československou Chartou 77, podepsalo celkem 10 000 lidí.

Čínská policie Lioua v prosinci 2008 zatkla a později obvinila z podrývání státní moci. Soud ho následně odsoudil k jedenácti letům vězení.

Po dvou letech pobytu za mřížemi dostal Liou Siao-po Nobelovu cenu za mír, na kterou ho navrhli mj. český exprezident Václav Havel, bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu nebo tibetský dalajlama.

Liou si kvůli tlaku čínských úřadů nemohl v prosinci 2010 ocenění v Oslu převzít, stejně jako nikdo z jeho rodiny či přátel. Během ceremoniálu v Nobelově institutu tak zůstala jen symbolická prázdná židle.

Čína poté na šest let "zmrazila" diplomatické vztahy s Norskem. Výraz "Charta 08" je dodnes na čínském internetu důsledně blokován.

Stejně jako zmínky o samotném disidentovi a nositeli Nobelovy ceny, kterému kvůli rakovině hrozí v čínském vězení smrt.

Čínská firma, která v Česku koupila Pivovary Lobkowicz nebo fotbalový klub Slavia, má blízko k čínské ústřední vojenské komisi a rozvědce, říká Lomová | Video: Daniela Drtinová

 

 

Právě se děje

Další zprávy