Obama: Liou Siao-po si Nobela zaslouží víc než já

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 12. 2010 20:47
Nobela převzal i Vargas Llosa a deset vědců
Foto: Reuters

Oslo/Stockholm - V norské metropoli Oslu byla při slavnosti symbolicky předána letošní Nobelova cena za mír; ostatní Nobelovy ceny byly tradičně rozdíleny ve Stockholmu.

Ocenění za mír nepřevzal ani vězněný laureát, čínský disident Liou Siao-po, ani nikdo z jeho nejbližších příbuzných, protože jim to znemožnily čínské úřady. Křeslo určené pro Lioua v síni místní radnice proto zůstalo demonstrativně prázdné.

Ocenění čínského disidenta přivítal americký prezident Barack Obama i Evropská unie, která vyzvala k propuštění Lioua na svobodu. Naopak Čína dnes opět rozhodnutí Nobelova výboru kritizovala; zablokovala také přímý přenos zahraničních televizních stanic ze slavnostního ceremoniálu.

Foto: Reuters

Do Osla nemohl přijet oceněný disident ani jeho manželka Liou Sia, která je od října v domácím vězení. Poprvé za posledních 74 let tak nebyla Nobelova cena za mír předána do rukou oceněného nebo alespoň v zastoupení někomu z jeho příbuzných. Cena obdobně nemohla být předána v roce 1936 německému pacifistovi Carlu von Ossietzkému, jemuž to znemožnil Adolf Hitler.

Čtyřiapadesátiletého čínského literárního kritika reprezentovalo v Oslu jen prázdné místo, což je také "nejpádnější argument" pro udělení Nobelovy ceny za mír právě jemu, vysvětlil představitel Nobelova výboru Geir Lundestad. Předseda Norského Nobelova výboru Thorbjörn Jagland na křeslo symbolicky položil diplom a medaili, které jsou součástí ocenění.

Místo laureáta měla na slavnosti projev norská herečka Liv Ullmannová, která četla z Liouova textu Nemám nepřátele. Jde o slova, která Liou pronesl 23. prosince 2009 při soudním přelíčení. O pár dní později byl odsouzen na jedenáct let do vězení za rozvracení státu, kterého se údajně dopustil tím, že se stal jedním z duchovních otců Charty 08 vyzývající k dodržování lidských práv v Číně.

Foto: Reuters

Na radnici v Oslu byly desítky velvyslanců a diplomatů, jejichž země neuposlechly čínské výzvy k bojkotu ceremonie; zastoupena byla mimo jiné česká diplomacie. Zástupci nejméně 15 pozvaných zemí se však slavnosti nezúčastnili. Jde například o diplomaty z Ruska, Afghánistánu, Pákistánu, Kuby, Iráku, Iránu, Venezuely či Vietnamu.

Bývalý československý a český prezident Václav Havel řekl, že se se svými přáteli raduje z udělení ceny Liouovi. Zároveň vyjádřil lítost, že disident si ocenění převzít nemohl. "Měli bychom všichni, všude, vždy prokázat odvahu solidarizovat se s lidmi, kteří bojují o lidská práva ve vlastní zemí," reagoval také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Rovněž Barack Obama, který Nobelovu cenu za mír obdržel loni, vyjádřil politování nad tím, že letošní laureát se nemohl zúčastnit slavnostního aktu. Prohlásil také, že si Liou ocenění zaslouží mnohem víc, než si ho zasloužil on sám. Zároveň Obama vyjádřil přesvědčení, že Liou bude z vězení co nejdříve propuštěn.

K osvobození disidenta vyzvaly také vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová či šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. V Praze podporu Liouovi vyjádřili zástupci organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, kteří přišli před čínskou ambasádu, aby velvyslanci předali symbolickou gratulaci.

Čína, která dává najevo znechucení nad udělením ceny čínskému disidentovi, ocenění pro Lioua označila za politickou frašku, jež nevyjadřuje názor většiny světa. Čínská média také obvinila Západ, že oceněním aktivisty vnucuje Číně své hodnoty.

Nobelovu cenu za literaturu získal Mario Vargas Llosa - na snímku se svou manželkou.
Nobelovu cenu za literaturu získal Mario Vargas Llosa - na snímku se svou manželkou. | Foto: Reuters

V okamžiku zahájení přímých přenosů ze slavnostního ceremoniálu v Oslu čínské úřady zablokovaly vysílání zahraničních zpravodajských televizních stanic typu BBC nebo CNN v Číně a také znemožnily přístup na některé internetové stránky.

V Pekingu platila zpřísněná bezpečnostní opatření. V okolí norské ambasády, náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) a sídla Liouovy manželky bylo rozmístěno výrazně více policistů než obvykle. Čínská policie také zatkla Liouova nejbližšího přítele Čang Čua, spolutvůrce Charty 08, která se inspirovala československou Chartou 77.

Další Nobelovy ceny byly uděleny ve stockholmském Koncertním domě. Ocenění za literaturu převzal z rukou švédského krále Carla XVI. Gustafa peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa. Vedle něj obdržela medaili s vyrytou podobiznou zakladatele ceny Alfreda Nobela a šek na deset milionů švédských korun (27,5 milionu korun) i desítka vědců, které letos Nobelův výbor ocenil za přínos v oblastech lékařství, fyziky, chemie a ekonomie.

 

 

Právě se děje

Další zprávy