Washington - Světoznámý čínský výtvarník a aktivista Aj Wej-wej se nechal vyfotografovat ve stejné poloze, v jaké byl nalezen na mořském břehu utonulý tříletý syrský chlapec Ajlan Kurdí.
Fotografie bezvládného dětského tělíčka loni rozpoutala emotivní debaty o strastech uprchlíků mířících do Evropy. A stala se symbolem současné migrační krize.
Ajlan Kurdí se spolu se svým starším bratrem a matkou utopil na počátku září, když při pokusu překonat Egejské moře mezi tureckým pobřežím a řeckým ostrovem Kos jejich loď ztroskotala. Fotografii jeho těla, vyplaveného na turecké pobřeží, otiskla přední evropská média na titulních stranách.
Ai Weiwei photo prompts divided opinion on Twitter https://t.co/MPJHwvKAKD pic.twitter.com/hQ84JL6F9Z
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 1, 2016
Reakce na fotografii? Smíšené
Fotografie disidentského výtvarníka Aj Wej-weje, jak napodobuje bezvládnou pózu malého hocha, vznikla na řeckém ostrově Lesbos, kde si čínský umělec zřídil ateliér. Podle listu The Washington Post je snímek určen pro veletrh umění v Indii.
Autorem černobílé fotografie je indický fotograf Róhit Čaulá, který čínského aktivistu zachytil, jak leží na kamenité pláži s dlaněmi obrácenými nahoru jako Kurdí.
Reakce na fotografii na Twitteru jsou smíšené. Někteří diskutéři ji oceňují jako "velmi působivou", podle jiných to byl od čínského umělce "podivný" krok.
Ateliér na ostrově Lesbos
Aj Wej-wej si letos otevřel ateliér na ostrově Lesbos, prý aby prostřednictvím umění přitáhl pozornost k utrpení běženců. Společně se svými studenty z Číny a Německa má v plánu vytvořit tu několik projektů na téma uprchlické krize.
Právě Lesbos je jedním z hlavních bodů, kam připlouvají migranti mířící ze Sýrie, z Iráku, Afghánistánu a dalších zemí do Evropy.
Rodina zemřelého Ajlana Kurdího se snažila dostat do Kanady, kde chtěla požádat o azyl. Otec rodiny Abdalláh Kurdí se po tragédii vrátil do rodného severosyrského Kobani, kde své blízké pohřbil. Krátce nato se objevily zprávy, že spolupracoval s pašeráky.
Podle výpovědí tří Iráčanů, kteří se plavili na osudném člunu s ním, přímo Kurdí člun řídil. Kurdí, který nyní žije v severoiráckém Irbílu, to ale popírá.
Aj Wej-wej v Praze
Slavný čínský umělec Aj Wej-wej přicestuje tento týden do Prahy představit své dílo Zvěrokruh. Proslul však především jako otevřený kritik čínského režimu.
V roce 2011 ho čínské úřady zatkly a bez obvinění věznily 81 dní na tajném místě. Zabavily mu tehdy cestovní pas, který dostal až loni v červenci.
Následně odjel do Berlína, kde žije jeho rodina. V posledních měsících se kriticky vyjadřuje k postojům některých evropských států k migrantům.